Yenidoğan Bebekler Ne Zaman Yıkanmalı?

Birçok bilimsel çalışma, bebeğe doğar doğmaz banyo yaptırmanın pek uygun bir seçim olmadığını bizlere göstermektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bebeğin ilk banyosunun en erken doğumdan 24 saat sonra yapılmasını önermektedir. Bunun çeşitli sebeplerle öne alınması gerekirse yine de 6 saatten öncesinin kesinlikle önerilmediğini ifade etmek gerekir.

Yenidoğan bir bebeğin ilk defa ne zaman yıkanacağına dair yukarıda anlattıklarımızdan sonra şimdi de sonrasında ne sıklıkla yıkanması gerektiği üzerinde duralım dilerseniz. Eğer temiz ve düzenli bir ebeveyn iseniz zaten çeşitli temizlik ürünleri ile bez değişimi ve beslenme aktiviteleri sonrasında bebeğinizin yüz boyun ve hassas bölgelerini temizliyor olmalısınız. Ufak tefek değişiklikleri ve olağanüstü durumları hesaba katmaz isek ilk bir yılında bebeklerin haftada üç kez yıkanması yeterli olacaktır. Çünkü bebekler biz yetişkinler gibi terlemez ve yıkanmasını gerektirecek kadar çok kirlenmez. Daha sık yıkamak, gerekli olmamasının yanı sıra cilt kuruluğu gibi istenmeyen durumlarla karşılaşmanız sonucunu da doğurabilir. Bunların yanında bebeğinizi silerek de banyo yaptırabilirsiniz.

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!

Peki, silerek banyoyu nasıl yaptırabilirsiniz? Bu işlem gayet kolay fakat ilk denemenizde size yardımcı olması amacıyla bir yardımcınızın olması gerekebilir. Banyo esnasında bebeğinizin huzurlu olması için karnı tok olmalı. Fakat eğer yemek yedikten hemen sonra banyo yaptırırsanız sürekli kusabilir. Bunun için banyo yaptırma işlemi yemekten 1 saat sonra gerçekleştirilebilir. Oda sıcaklığını ayarlayıp, su sıcaklığını dirseğinizle kontrol ettikten sonra (bebek banyosu su sıcaklığının 32-35 derece olması yeterli) yenidoğan bebeğinizin banyosuna başlayabilirsiniz. Banyo yaptırırken şu aşamaları dikkate alabilirsiniz;

  • Önce yüzünü, ılık suya batırılmış bir pamuk ya da yumuşak bir havluyla gözlerinin etrafından başlayarak temizleyin. Daha sonra burun çevresini, yanaklarını, alın ve kulaklarını da aynı şekilde silin.
  • Bebeğinizin saç temizliği için sudan bol bol yararlanabilirsiniz. Ancak suyun yüzüne gelmesine izin vermemek için sırtüstü yatan bebeğinizin başını ensesinden destekleyerek hafifçe kaldırıp, arkaya doğru hafif hafif ıslatabilirsiniz. Bebek şampuanı ile saçını köpürttükten sonra, yine aynı şekilde durulayabilirsiniz. 
  • Vücudunun temizliği için ılık suya bastırılan ve köpürtülen banyo süngeri ya da havluları tercih edebilirsiniz. Masaj yaparak hafif dokunuşlarla ve mutlaka kordon bağından uzak durarak vücudunu temizleyebilir, yine bol ıslatılmış temiz bir havluyla vücudunu durulayıp, kurulayabilirsiniz.