Yeni Ebeveynler İçin Bebek Bakımı İpuçları

Artık yeni doğan bebeğiniz yanınızda olduğu için hayat sizin için tamamen değişti ve ne yapacağınızla ilgili birçok sorunuz olabilir. Sizler için derlediğimiz ipuçları ile telaşlı ve gergin ebeveynlerin yeni doğmuş bir bebeğe kısa sürede bakma konusunda kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olabilir. 

Eller

Yeni doğan bebeğinizi tutmadan önce ellerinizi yıkayın (veya bir el dezenfektanı kullanın). Yenidoğanların henüz güçlü bir bağışıklık sistemi yoktur, bu nedenle enfeksiyon riski altındadırlar. Bebeğinizi tutan herkesin temiz ellere sahip olduğundan emin olmanız önemlidir.

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!

Baş ve Boyun

Bebeğinizin başını ve boynunu destekleyin. Bebeğinizi taşırken elinizin, bebeğin hem başı hem de boynunu destekleyecek biçimde kavraması oldukça önemlidir. Bebeği dik tutarken veya bebeğinizi yatırırken başını sürekli destekleyerek pozisyon değiştirmesini sağlayın.

Sallamak

İster oyun amaçlı ister uyutmak için olsun, yeni doğan bebeğinizi asla sallamayın! Bebeğinizi sallamak ve sarsmak, bebeğinizin beyninde kanamaya ve hatta ölüme neden olabilir. Bebeğinizi uyandırmanız gerekirse bunu sallayarak yapmayın, bunun yerine bebeğinizin yanağına hafifçe üfleyin ya da yanaklarına küçük dokunuşlarda bulunabilirsiniz.

Emniyet

Bebeğinizin bebek arabasına ya da araba koltuğuna güvenli ve sabit bir şekilde bağlandığından emin olun. Bebeğinizin sarsılmasına neden olabilecek hareketler, bebeğinizin eklemlerine zarar verebileceği, henüz tam oluşumunu tamamlamamış beynine de zarar verebilmektedir. 

Oyunlar

Yeni doğan bebeğinizin diz üstü sallanmak veya havaya fırlatılmak gibi zorlu oyunlara hazır olmadığını asla unutmayın.

Sizler için derlediğimiz bu basit ve önemli bilgiler ışığında bebeğinizle ilk adaptasyon sürecini kolaylıkla tamamlayabilir, yeni doğan bebeğinizle kolaylıkla bağ kurabilirsiniz. Bağ kurmak bebek bakımının en keyifli kısımlarından biridir. Ebeveynlerin bebekleriyle derin bir bağ kurduğu doğumdan sonraki ilk saat ve günlerdeki hassas dönemde olur. Bebeğinizle kuracağınız fiziksel yakınlık kısa sürede duygusal bir bağa dönüşecektir.