Yeni Doğan Bebeğinizin Bakımı ve Yenidoğan Hastalıkları

Doğumdan hemen sonra bebeklerin en savunmasız olduğu zamandır. Bebekler, bu dış etkenlere karşı savunmasız olduğu anda kolayca enfeksiyon kapabilirler. Yeni bir ebeveynseniz, bebeğinize mümkün olan en iyi şekilde bakabilmeniz için bebeklerin karşılaştığı yaygın sağlık sorunlarının ve bunlarla nasıl başa çıkılacağının bilmeniz sizin için çok yerinde olacaktır.

Bebekler düzenli olarak emzirilirse ve bebeğin etrafında bulunan kişiler hijyenlerine yeterince önemi verirse, yeni doğan bebekler herhangi bir hastalığa yakalanma ihtimalleri düşecektir. 

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!

Yeni doğan bebeklerin ortak hastalıklarını yazımızın devamında sizler için derledik;

Enfeksiyonlar

Bebeklerin o ilk doğdukları anda bağışıklık sistemleri güçsüz ve çok düşüktür. Bu dönemde, enfeksiyonlara daha yatkındırlar. Ellerimiz ve kıyafetlerimiz bebekler için enfeksiyonlara sebep olabilmektedir. Bu nedenle bebeği çevreleyen kişilerin temizliğe dikkat etmesi, bebekle karşılaşmadan önce ellerini yıkaması oldukça önemlidir.

Sarılık

Dünyada bebekler arasında en sık görülen hastalık sarılıktır. Bebeklerde sarılık, yeni doğan bebeğin karaciğerinin henüz olgunlaşmamasından kaynaklanır, buna fizyolojik sarılık denir.

Nefes almakta zorlanma

Bazı yeni doğan bebeklerde akciğerlerdeki sürfaktan seviyesi düşer ve bu da solunum problemlerine yol açar ve bu nedenle bu bebekler belli süre doktor gözetimi altında tutulması gerekmektedir. Tıp dilinde bu duruma RDS (Solunum Sıkıntısı Sendromu) denir.

Doğum kusurları

Bebeklerin %3-5’i doğuştan bozukluk denilen doğum kusurları ile doğar. Bu hastalıkların yaklaşık %40-50’si sonografi (Ultrason tetkiki) sırasında hamileliğin erken evresinde tespit edilir. Sonografide tüm hastalıklar tespit edilememektedir.

Çoğu zaman, yenidoğanlardaki sağlık sorunları ve hastalıklar, bebekler güçlendikçe zamanla kendiliğinden çözülür. Ancak bu tür sağlık problemlerinde ebeveynler çok dikkatli olmalıdır. Bebeklerinde bu tür sağlık problemi olan ebeveynler, bebeklerini düzenli olarak çocuk doktoruna kontrole götürmeleri önemli olacaktır. Yine enfeksiyona bağlı olarak gelişen hastalıklar için de bebeğiniz için yeterli hijyen koşullarının sağlanması oldukça önemlidir.