Yaz Aylarında, Bebeğinizi Sıcaklardan ve Cilt Problemlerinden Korumanın İpuçları

Bebeklerin her mevsimde bakıma ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, yükselen sıcaklıklar nedeniyle bebeğinizin cilt bakımı için bazı sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir.

Yaz ayları, yükselen sıcaklıkları ile birlikte bebeğinizi huzursuz ve rahatsız eden bazı sıkıntıları da beraberinde getirebilir. Bebeğiniz terliyorsa, yanakları kızarıyorsa, saçları nemliyse ve kızarıklık varsa cildi çok ısınıyor demektir. Bebeğinizin her zaman serin ve rahat olduğundan emin olmanız gerekir. Yaz aylarında, bebeğinizin rahat ve huzursun günler geçirmesini istiyorsanız dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır:

1. Banyo

Sıcak mevsimde bebeğiniz terleyebilir. Bebeğinizi düzenli olarak, günde en az iki kez veya daha fazla yıkamak, eğer bebeğiniz banyo yapmaktan hoşlanıyorsa, onu rahat ettirecek ve daha iyi uyumasına yardımcı olacaktır. Su ılık olmalı ve çok soğuk olmamalıdır. Bebeğinizi yıkamadan önce daima su sıcaklığını kontrol edin. Banyo yaparken bebeğinizin boynunu, koltuk altlarını ve bebeğinizin cildindeki tüm kıvrımlarını yıkamaya özellikle dikkat edin. Daha sonra bebeğinizi iyice kurulayın.

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!

2. Pamuklu Giyim

Bebeğinize sadece nefes alabilen pamuklu giysiler giydirdiğinizden emin olun. Sentetik giysiler bebeğinizin rahatsızlığını artırabilir, kızarıklıklara neden olabilir ve bebeğinizin cildinde problemlere neden olabilmektedir.

3. Dehidrasyon

Bebeğinizi susuz bırakmaktan kaçının. Bebeğiniz terlemese de sıvı kaybeder. Hızlı nefes alma, huzursuzluk, sıcak cilt, kızarmış yüz; bebeğin susuz kaldığını gösteren bazı belirtilerdir. Altı aydan küçük bebeklere su verilmemelidir. Sadece sık sık emzirilmelidirler.

4. Güneş Yanıklarına Dikkat Edin

Bebeğinizle güneşe çıkmak zorunda kalırsanız, bebeğinize hafif pamuklu tam kollu ve bol giysiler giydirin. Bebeğinizi doğrudan güneşten korumak için geniş çerçeveli bir güneş şapkası da gereklidir.

5. Kapalı Mekanlarda Kalın

Terleme ve ter bezlerinin tıkanması nedeniyle bebeğinizi mümkün olduğunca içeride, kapalı alanda ısıdan uzak tutun. Bebekleri çok sıcak ve terli hale getireceğinden, bebeğinizi bir askıda veya bebek taşıyıcısında çok uzun süre taşımaktan kaçının.

6. Bebek Losyonları

Yaz aylarında bebek bezlerine ve vücut losyonlarına karşı cilt alerjilerine dikkat edin. Bazı bebeklerde ciltte tahrişe ve kuruluğa neden olabilirler. Bebeğinizde egzama veya kuru cilt varsa, banyodan sonra cildini nemli tutmak için uygun bir vücut losyonu uygulayın.

Klimayı veya fanı açsanız da odadaki sıcaklığı belli bir düzeyde ne sıcak ne de soğuk tutun. Bebeğinizde şiddetli kızarıklıklar, susuz kalma veya ateşlenme olursa doktora başvurun.