Yaşa Göre Doğru Oyuncak Seçimi

Çocuklar yeni beceriler öğrendikleri ve gelişimlerinin farklı aşamalarında çok farklı şeylere ilgi gösterdikleri için gelişimlerine ve yaşlarına uygun oyuncaklar satın almak önemlidir. Yaşına uygun bir oyuncak bulmak; zihinsel gelişimlerine, ilgi alanlarına ve öğrendikleri becerilere uygun bir oyuncak bulmak anlamına gelir. Çocuklara oyuncak seçimi küçük yaşlarda güvenlik açısından daha da önemlidir, özellikle boğulma tehlikesiyle sonuçlanabilecek çok küçük oyuncaklar bu sebeple tercih edilmemelidir.

 • Yenidoğanlar – 6 Aylık
  Bu aşamadaki bebek oyuncakları duyuları, özellikle de görme, ses ve dokunma duyularını harekete geçirecektir. Bebek oyuncakları renkli, dokulu, tutması kolay ve genellikle ses çıkarır şekilde seçmek gerekir. Çıngıraklar, fedai koltukları, oyun matları, diş kaşıyıcıları, yumuşak oyuncaklar ve uyku oyuncakları bebekler için yaşa uygun en iyi oyuncaklardan bazılarıdır.
 • 6-12 Aylık
  6-12 aylık bir bebek gülmek, gevezelik etmek, oturmak, yuvarlanmak, sürünmek, mobilyanın önünde durup çekerek daha fazla etkileşim halindedir ve ilk adımlarını atmaya çok yakın olabilirler! Bu yaştaki bebekler için yaşa uygun oyuncaklar, genellikle bir düğmeye basarak müzik çalan veya eğlenceli eylemleri tamamlayan pille çalışan oyuncaklar olan neden-sonuç oyuncakları içerir. Bu yaştaki bebekler aynı zamanda büyük oyuncakları kapların içine ve dışına koyarak boşalt ve doldur oyununa başlar.
 • 1-3 Yaş Arası Küçük Çocuklar
  Bu aşamadaki yeni yürümeye başlayan çocuklar, etraflarındaki her şeyi keşfetmeye hevesli, enerji doludur. Çekme, itme, çekme, yere serme, boşaltma, doldurma gibi her türlü fiziksel aktiviteyi severler. Yeni yürümeye başlayan çocuklar meraklıdır ve gördükleri her şeye dokunmaktan ve araştırmaktan zevk alırlar. Öğrenmek ve keşfetmek için harika bir dönemdir. Yeni yürümeye başlayan çocuklar için yaşa uygun oyuncaklar, müzikli oyuncaklar, dış mekan oyuncakları, binmeli oyuncaklar, yapı taşları ve bulmacalar gibi basit inşaat oyuncaklarıdır. Tüm bu oyuncaklar, yeni yürümeye başlayan çocukları enerjilerini boşaltmaya ve ince motor-düşünme becerilerini geliştirmeye teşvik ediyor.
 • Okul Öncesi Çocuklar 3 ila 5 Yaş
  Okul öncesi çocuklar, hayal gücünü harekete geçiren ve bir meydan okuma sunan oyuncakları sever. Oyuncaklarda teknolojinin yenilikçi kullanımı, bu yaş grubu için saatlerce eğlence sağlamıştır. Okul öncesi çocuklar için yaşa uygun oyuncaklar, basit masa oyunları, bisikletler, sanat ve el sanatları etkinlikleri, inşaat oyuncakları, eğitici tabletler ve en sevdikleri televizyon karakterlerini içeren taklit oyun setleri gibi çok çeşitli seçenekleri içerir.
 • 5-8 Yaş Arası Çocuklar
  İlkokul çağındaki çocuklar çok meraklıdır, keşfetmek, icat etmek, yaratmak ve fethetmek ister. İlkokul çağındaki çocuklar için yaşa uygun oyuncaklar, hayal güçlerini kullanmalarına izin verir, ancak birçoğu hala oyuncak bebekleri, süper kahraman aksiyon figürlerini, tabletleri ve masa oyunlarını sever.
 • 9 – 12 Yaş Arası
  Çocuklar çok hızlı büyüyorlar. 9-12 yaş arası çocuklar için yaşa uygun oyuncaklar, çocukların kişiliklerini göstermelerine olanak tanır. Çocuklar hızlı tempolu oyunlar oynamayı, müzik enstrümanları çalmayı öğrenmeyi severler, tablet kullanmakta etkilidirler, müzik dinlemek ve parti oyunları oynamak gibi. Çocukların robotlar yapmak için karmaşık problem çözme becerilerini kullanmalarına izin veren oyuncaklar ve oyunlar da popülerdir.