Süt Problemi Yaşayan Annelerin Vazgeçilmezi Keçi Sütünün Faydaları

Son zamanlarda faydalarını sıkça duyduğunuz ve market raflarında gördüğünüz keçi sütü, anne sütüne en yakın süttür. Ancak keçi sütünün faydaları bununla sınırlı değil. 

Keçi sütünün başlıca faydaları şu şekildedir; sindirimi kolaylaştırır, diş ve kemik gelişimi destekler, et ve balık tüketmeyenlerin fosfat eksiğini gidermeye yardımcıdır, yüksek oranda B1 ve B2 vitamin içeriği ile sayesinde vücudu rahatlatır, gerginliği alır, mikrobik enfeksiyonlara karşı etkilidir, bağışıklık sistemini güçlendirir, selenyumdan zengin içeriği ile kansere karşı koruyucudur, İnek sütüne oranla çok daha fazla kalsiyum, magnezyum ve vitamin içerir, protein alerjisine neden olan beta kazein diğer sütlere oranla keçi sütünde minimum oranda bulunur. Anne sütüne en yakın olan süt de keçi sütüdür.

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!

Anne sütünden sonra en faydalı süt, keçi sütü. Demir içeriği inek sütünden daha iyidir. Kalsiyum oranı anne sütünde bulunan kalsiyum miktarından 4 kat daha fazladır.

Ayrıca, Keçi sütünün sağlık yararları arasında kilo kaybına yardımcı olma, iltihabı azaltma, sindirimi kolaylaştırma, kemikleri güçlendirme, kalp sağlığını artırma, bağışıklığı güçlendirme, toksinlerin vücutta birikmesini önleme sayılabilir.

6 Aylık Bebeklere Keçi Sütü Verilir mi?

“Keçi sütü bebeklere ne zaman verilir?” gibi sorular oldukça merak edilen konular arasında yer almaktadır. Biliyoruz ki bebek beslenmesi her anne baba için çok önemli bir konudur. Bu nedenle özellikle 0 – 12 aylık bebeklerin beslenmesinde bebeğin sindirim sistemine uygun özelliklere sahip mamalar ile beslenmesi tavsiye edilmektedir. Keçi sütü içeriğinde pek çok yararlı bileşenler olmasına rağmen bebeklerde sindirim ile ilgili birtakım sorunlara yol açabileceği için özellikle 0 ile 12 ay arasındaki bebekler için tercih edilmemelidir. Ayrıca alerjik etkenlerin de olabileceği kaygısı ile tıpkı inek sütü gibi keçi sütü de 1 yaş öncesinde bebek beslenmesinde tüketilmemesi gerekenler besinler arasında yer almaktadır.