Soğuk Havalarda Bebeğimi Nasıl Korurum?

Yeni çocuk sahibi olan ebeveynler, soğuk havalarda bebeklerini nasıl koruyacakları, bebekleriyle nasıl seyahat edecekleri konusunda endişeli olabilmektedir. Öncelikli olarak belirtmek gerekir ki bebeğinizin düzenli olarak temiz havaya ihtiyacı vardır ve havalar soğuk diye bebeğinizin sürekli kapalı ortamlarda, ev içinde tutulması tercih edilmemelidir çünkü bebeğinizin her ısı ortamına ve her mevsime adapte olabilecek düzeyde yetişmesi, onların kolay hasta olmamalarını sağlarken, bağışıklık sistemlerini de oldukça güçlü hale getireceğini bilmek gerekir. 

Tehlikeli derecede soğuk olmadığı sürece, bebeklerinizin dışarda olması, onların dışarıya ve sabah – öğle – akşam sıcaklık soğukluk değişimine alışmasını sağlayacaktır. Ayrıca hava değişimi bebeğinizin stresini azaltarak gerginliğini düşürecektir. 

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!

Ek olarak altını çizerek belirtmek gerekir ki sıcaklıklar sıfırın altına düştüğünde, bebeğinizi kesinlikle dışarı çıkarmamalısınız. Küçük bebekler titreyerek vücut sıcaklıklarını dengeleme yeteneğinden yoksundur ve ayrıca bebeklerin vücudunda yeteri kadar yağ olmadı için bu tür durumlarda ısı kaybı hızlı olacaktır. Dolayısıyla, aşırı soğuk havalarda mümkün olduğunca bebeklerin kapalı ortamlarda bulunması gerekmektedir. 

Bebeğinizi kat kat giydirmek, bulunduğunuz ortamın ısı durumuna göre kıyafet değişikliği yapabilmenizi sağlar.

Alt kat, ince giysiler olabilir. Bunun üzerine pantolon, gömlek ya da bebeğinizi rahatsız etmeyecek kazaklar kullanabilirsiniz. Eller, ayaklar ve baş kısmı önemli! Bilindiği üzere insan vücudunda ısı ilk olarak eller, ayaklar ve baş kısmından başlayarak kaçmaktadır.  Bebeğinizin bu bölgelerini sıcak tutmak için patik, eldiven vs kullanmanız önemlidir. Bebeğinizin kıyafetlerini seçerken pamuk oranı en yüksek, nefes alabilen kumaşları tercih etmeniz gerekir.

Soğuk havalarda bebeğiniz ile gezintiye çıkarken diğer dikkat etmeniz gereken hususlar!

  • Bebek arabasının üzerine bir battaniye atmak ya da bir örtüyle bebeğinizi soğuktan etkilenmemesini sağlayabilirsiniz fakat bu durum bebeğinize giden hava akımını, oksijen miktarınızı azaltabilir. Dolayısıyla bebek arabası için nefes alabilen örtüler, battaniyeler kullanabilirsiniz ya da zaman zaman bebek arabasının örtüsünü açık halde tutmanız önem taşımaktadır.
  • Özellikle soğuk havalarda nem eksikliği bebeğinizin cildini kurutabilir. Bu tür durumlarda doğal ve katkısız nemlendiricilerle bebeğinizin cildini nemlendirebilirsiniz.