Sıkça Sorulan Sorular

Ürün ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular?

Svellä® Emzirme Yastığının Kılıfı Değiştirilebilir mi?
Svellä® Emzirme Yastığı’nın kılıfı yıkanabilir ve değiştirilebilir özelliğe sahiptir. İstediğiniz zaman emzirme yastığının kılıfını yıkayabilir ya da yeni bir kılıf ile değiştirebilirsiniz. İsterseniz ikinci bir kılıf siparişi de verebilirsiniz.
Svellä® Emzirme Yastığı Gerçekten Kullanışlı mı?
Svellä® Emzirme Yastığı anne ve bebekler için özel tasarlanan bir üründür. Konforlu ve ergonomik tasarımı sayesinde hem anne hem bebek için konfor sağlar. Sırt desteği ve Sırt Destek Yastığı ile sırt ağrısı yaşamadan emzirmenizi sağlar. Aynı zamanda kullanırken hareket serbestliği sağlar. Tasarımında bulunan ekstra cepleri sayesinde biberon, ağız silme bezi gibi destek ürünleri yanınızda bulundurabilirsiniz.
Svellä® Emzirme Yastığını Neden Almalıyım?
Svellä® Emzirme Yastığı, emzirme sırasında yanlış tutuş pozisyonları nedeniyle oluşacak olan sırt, bel ve kol ağrılarının önüne geçer. Svellä®️ Emzirme Yastığı sayesinde bebeğinizi doğru şekilde beslersiniz ve bebeğinizin kusma, sütü geri çıkarma gibi durumları ile karşı karşıya gelmezseniz.
Svellä® Emzirme Yastığı Güvenli Bir Emzirme Deneyimi Sunar mı?
Evet, Svellä® Emzirme Yastığı son derece güvenli bir emzirme süresi geçirmenize yardımcı olur. Emzirme yastığını belinize takarak güvenlik kilidinin sağ tarafınıza gelmesini ve belinize oturmasını sağlamanız yeterli. İsterseniz bebeğiniz içinde bulunan güvenlik bandını takarak emzirirken onun rahatını hiç bozmadan daha güvenli bir pozisyonda yatmasını sağlayabilirsiniz.
Svellä® Emzirme Yastığı Yanında Gelen Ek Yastık Ne İşe Yarar?
Svellä® Emzirme Yastığı’nın yanında yer alan ek yastığını, bebeğinizi ne zaman, nerede emzireceğinizin her zaman belli olmayacağını düşünerek, bu destek yastığı sayesinde daha kolay bir emzirme deneyimi yaşamanızı sağlamak için ekledik.
Svellä® Emzirme Yastığının Bir Beden Ölçüsü Var Mı?
Emzirme yastığının herhangi bir bedeni bulunmamaktadır. Tek bedendir. Ayarlanabilir bel kemeri sayesinde her beden için uyumludur
Svellä® Emzirme Yastığını Bebeğim Kaç Aya Kadar Kullanabilir?
Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) 24 aya kadar bebeğinizi emzirebileceğinizi söylemekte. Emdiği süre boyunca ya da 24 aya kadar Svellä®️ Emzirme Yastığı’nı kullanabilirsiniz.
Svellä® Emzirme Yastığı Hangi Malzemelerden Üretilmektedir?
Bebeğinizin sağlığını çok önemsiyoruz. Organik sünger ve %100 pamuktan üretilen Svellä® Emzirme Yastığı’nı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.
Svellä® Emzirme Yastığının Garantisi Var mı?
Ürünümüz ile ilgili bir problem yaşadığınızda 0212 243 5303 no’lu telefon numaramızdan veya destek@hippihippo.com e-mail adresi üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.
Bebeğimde KOLİK gaz problemi var? Svellä® Emzirme Yastığı bu problemin giderilmesinde faydalı olur mu?
Bu konuda klinik bir çalışma henüz yapılmamıştır ama Svellä® Emzirme Yastığı’nı kullanan KOLİK gaz problemi olan bebeklerin annelerinden bu konuyla ilgili olumlu geri bildirimler almaktayız.

Sipariş ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular?

Nasıl Sipariş Oluştururum?
Sipariş oluşturmak için web sitemizde “HEMEN SATIN AL” butonuna tıklayarak ürünümüzün sayfasına yönlendirilirsiniz. Ardından sayfada yer alan “Sepete Ekle” butonuna tıklayarak sizden istenen bilgileri girip sipariş oluşturmuş olursunuz. Üyelik zorunluluğu olmadan güvenli bir şekilde ürünümüzü sipariş edebilirsiniz.
Kapıda Ödeme Seçeneğiniz Var Mı?
Kapıda ödeme seçeneğimiz bulunmamaktadır. Siparişinizi tamamlamadan önceki son kısım olan ödeme bilgilerinin girildiği alanda “Banka Kartı”, “Kredi Kartı” veya “Havale/EFT” şeçeneklerinden tercih ettiğiniz bir tanesini seçerek siparişinizi tamamlayabilirsiniz.
Siparişimi Nasıl Takip Edebilirim?
Sipariş oluşturulduktan sonra ve kargoya verilmesinin ardından size bilgilendirme maili gönderiyoruz. Mailde sipariş numarası ve kargo takip numarası üzerinden siparişinizin ne durumda olduğunu takip edebilirsiniz.
Siparişimi İptal Etmek İstiyorum, Ne Yapmalıyım?
Siparişiniz kargoya verildiği takdirde iptal işlemi yapmak isterseniz öncelikle adresinize gelen kargoyu teslim almamanız gerekmektedir. Konu ile alakalı 0212 243 5303 no’lu telefon numarasından ya da Facebook ve Instagram sosyal medya hesaplarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Eğer kargoyu teslim aldıktan sonra iade etmek isterseniz 30 gün içerisinde ürünü adresimize kargo ile göndermeniz gerekmektedir. Konu hakkında ilgili departmanlarımızı bilgilendirmek için 0212 243 5303 numaralı telefon numarasını ya da sosyal medya kanallarımız aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Sipariş Ettiğim Ürün Stoğunuzda Yoksa Ne Yapıyorsunuz?
İlgilendiğiniz ürün stoğumuzda bulunmuyorsa, siparişinizi oluşturamıyoruz. Stok yenilendiğinde size bilgilendirme maili göndererek haber veriyoruz.
Siparişimle İlgili Bir Sorun Yaşadığımda Size Nasıl Ulaşabilirim?
Siparişiniz veya ürünümüz ile ilgili bir problem yaşadığınızda 0212 243 5303 no’lu telefon numaramızdan veya destek@hippihippo.com e-mail adresi üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.
Siparişim Kusurlu/Defolu Geldi, Ne Yapmalıyım?
Siparişiniz veya ürünümüz ile ilgili bir problem yaşadığınızda 0212 243 5303 no’lu telefon numaramızdan veya destek@hippihippo.com e-mail adresi üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

İade ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular?

Değişim Yapabilir Miyim?
Değişim ve iade koşulları hakkında …linkine tıklayarak gerekli bilgileri edinebilirsiniz.
İade Etme Süreniz Kaç Gün?
Yasal olarak 30 gün içerisinde ürünü teslim edebilirsiniz.
İade Durumunda Ödememi Ne Zaman Geri Alabilirim?
Ürün elimize ulaştıktan sonra banka ve ödeme türünüze göre ücretinizin hesabınıza geri ödenme süresi değişiklik gösterebilir.
İademi Hangi Adrese Göndereceğim?
Ürünü iade etmek istediğinizde, Maslak mah. Bilim sok. No:5 Sun Plaza B blok -4. Kat Maslak 34398 adrese kargo ile gönderim yapabilirsiniz. Daha sonrasında 0212 243 5303 no’lu telefon numaramızdan, destek@hippihippo.com e-mail adresi üzerinden ya da Facebook ve Instagram sosyal medya kanallarımız üzerinden bizi haberdar etmeyi unutmayın.
Siparişim Kargoya Verilmeden Nasıl İptal Edebilirim?
Kargoya verilmeden iptal etmek istediğiniz siparişinizi 0212 243 5303 no’lu telefon numarasından ya da Facebook ve Instagram sosyal medya hesaplarımızdan bizimle iletişime geçerek iptal edebilirsiniz.