Sağlıklı Gebelik Rehberi: Sağlıklı Kalmak İçin 7 Tavsiye

Küçük bir bebek beklediğinizin heyecan verici haberini aldığınızda, tüm dikkatiniz karnınızın içinde taşıdığınız bebeğe yönelir. Onlar için en iyisini sağlamak istiyorsunuz ve bu sağlıklı bir hamilelikle başlar!

Vücudunuzu en iyi durumda tutmak, bebeğinizin büyümesi ve gelişmesi için sağlıklı bir yer yaratmak ve her yönden formda kalmak için ne yapmalısınız? Bu dokuz aylık hamilelik süresince sağlıklı kalmanız için size sekiz ipucu vereceğiz!

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!

Sağlıklı Bir Gebelik İçin 7 İpucu

Hamileyken, sağlığınız bebeğinizi doğrudan etkiler, bu nedenle sağlıklı bir hamilelik ikiniz için de önemlidir. Anne ve bebeğe bakmanın bazı temel yollarına bakalım.

İyi Beslenin

Sağlıklı beslenmek, sağlıklı bir hamileliğin temel taşlarından biridir. Sağlıklı bir hamilelik diyetinin temeli meyveler ve sebzeler!

C vitamini ve folik asit gibi hamilelik için gerekli besinlerle doludurlar. Her gün meyve ve sebze yemenizi öneririz.

Yüksek kaliteli, yağsız protein ve tam tahıllar hamileliğin olmazsa olmazıdır.

Yağsız protein size amino asitler, B vitamini ve demir sağlarken, tam tahıllar sizi düzenli tutmak için lif ve sindirime yardımcı olmak için tiamin, riboflavin ve niasin içerir.

Son olarak, sağlıklı yağlar ve süt ürünlerini diyetinize de dahil edin.

Sağlıklı yağlar arasında badem, avokado ve zeytinyağı gibi nefis yiyecekler bulunur. Süt, peynir ve yoğurtla bol miktarda süt tüketebilirsiniz.

Hangi gıdalardan kaçınmanız gerektiğini bilmek, yukarıda bahsettiğimiz iyi şeyleri yüklemek kadar önemlidir! İşte güvenli ve sağlıklı bir hamilelik için uzak durmanız gereken birkaç şey:

  • Yıkanmamış meyve ve sebzeler
  • Alkol
  • Kafein
  • Çiğ yumurta
  • Pastörize edilmemiş süt
  • İthal yumuşak peynir
  • Şarküteri eti
  • Civa içeren balıklar (kral uskumru, kılıç balığı, köpek balığı ve marlin gibi)
  • Çiğ et veya kabuklu deniz ürünleri

Bolca su için

İyi yağlanmış bir makine gibi çalışmaya devam etmek için vücudunuzun bol suya ihtiyacı vardır. Ve bu hamilelik sırasında daha da doğrudur!

Günde önerilen sekiz bardak su minimumdur! 

Sigarayı Bırakın

Tıpkı bu dokuz ay boyunca alkol almayı bırakmanız gerektiği gibi, sigara içmek de bir başka alışkanlıktır. Her zaman bırakmak istediyseniz, ancak hiç bulamadıysanız, şimdi tam zamanı!

Doğum Öncesi Randevulara Git

Açık görünebilir, ancak hem siz hem de küçük çocuğunuz için sağlıklı bir hamileliğin önemli bir bileşeni, tüm doğum öncesi doktor randevularınıza gitmektir.

Doktorunuz her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için kontrol edecek, kan testi yapacak ve doğum öncesi testler, seyahat, uygun kilo alımı ve daha fazlası hakkında sizinle konuşacaktır.

Doktorunuza danışmak isteğe bağlı değildir, sizin ve bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir!

Aktif Olun

Düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı bir yaşam tarzının ve sağlıklı bir hamileliğin önemli bir parçasıdır.

Eğer bir sporcuysanız, hamilelik, sporu tamamen bırakmanız gerektiği anlamına gelmez; sadece bazı ayarlamalar yapmanız gerekecek. Öte yandan, düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı edinmeyi hiç başaramadıysanız, şimdi başlamak için iyi bir zaman!

Durum ne olursa olsun, sizi düşme veya bir kemiği kırma riskine sokan aktiviteleri atlayın ve eğer bir ağırlık kaldırıcıysanız, kaldırmaya devam etmeden önce doktorunuza danışın.

Şimdi, üçüncü üç aylık döneminiz boyunca devam edebileceğiniz aktivitelere başlamak için mükemmel bir zaman.: Yüzme, yürüyüş ve kapalı alanda bisiklete binme favorilerimizden üçü. Sırtınızdan bir yük atmak ve aynı zamanda aktif olmak için yüzmek açık bir seçimdir!

Değişen Cildinize Bakım

Hamileliğin cildinizi değiştirdiğini fark etmiş olabilirsiniz, linea nigra, çatlaklar, kaşıntılı cilt, malezma, akne gibi cilt sorunları ile bu dönemde karşılaşabilirsiniz.

Değişen cildinizin hamilelik sonrasında sizi kötü hissettirmemesi için önleminizi hamileliğin ilk aylarında sorunlar başlamamış olsa bile almanız gerekmektedir.

Bol su içmek, tüm cildinizi nemlendirmek, güneşten iyi korunmak, cildinizin durumuna uygun makyaj yapmak ve o makyajı temizlemek gibi basit çözümler ile cildinizdeki değişiklerle başa çıkmak mümkün.

Dinlenin

Sağlıklı, mutlu bir yaşam için uyku her zaman önemlidir ve vücudunuz küçük bir insan yetiştirmek için çok çalışırken, yeterince dinlenmek daha da önemlidir.

Ayrıca, ilk üç aylık dönem yorgunluğu veya üçüncü üç aylık dönemdeki rahatsızlık, sık sık kanepede uzanmak veya yatağa atlamak istemenize neden olabilir. Kendinize ekstra dinlenmeye izin verin!

Başardığı şey için vücudunuza kredi verin ve kendinizi zorlamayın. Eskiden yaptığınız şeyi yapmak istemeyebilirsiniz ve bu sorun değil.

Yardım İsteyin

Bir çocuğu büyütmek için bir köy gerektiğini söylüyorlar ve biz de bir topluluğun hamilelik sırasında en iyi durumda kalmasının gerektiğini düşünüyoruz!

Doktorunuz ve bilgisi ya da yardım eden arkadaşınız, bu dokuz ay boyunca (ve sonrasında!) Başkalarının yardımına ve desteğine ihtiyacınız var. Yardım istemekte sorun yaşamamak, zihinsel ve duygusal açıdan sağlıklı bir hamileliğin parçasıdır.

Bunaldığınızı veya yorulduğunuzu görürseniz bir arkadaşınıza veya aile üyesine ulaşın. Kendinizin veya bebeğinizin sağlığıyla ilgili endişeleriniz varsa doktorunuzu arayın.

Son olarak, elbette, kendinize dikkat edin ve hamilelikteki aksaklıkları, büyüyen karnınız ve diğer her şey hakkında bir mizah duygusu edinin.