Mastit Sorunu Yaşayan Anneler Emzirmeyi Sonlandırmalı mı?

Mastit, göğüste ağrı ya da hassasiyete neden olan bir göğüs enfeksiyonudur. Mastit(is) meme dokusunun enfeksiyonudur ve emziren kadınlar için yaygın bir sorundur. Kadınların %20’si doğum sonu ilk 2 ay içinde en az bir kez mastit atağı geçirir. Kimisinde durum ilerler ve çözülmemiş mastit vakalarının %3’ünde meme absesi gelişir, kimisi de emzirmeyi erken sonlandırabilir. Mastit, emzirilen herhangi bir zamanda da gelişebilir. Çoğu kadın mastit geliştikten saatler sonra hastaneye başvurur, bu durum bazen tedavide gecikmeyle sonuçlanabilir.

Dünya Sağlık Örgütü, mastitin yönetiminde antibiyotik kullanımını, şikayetlerin 24 saatten uzun sürmesi halinde önerir. Eğer 2 günlük antibiyotik tedavisine rağmen cevap alınamazsa, süt kültürü önerilir. Antibiyotik tedavisinden sonra hala lokal şikayetler devam ederse, meme ultrasonu önerilir.

Peki Mastit Ne Hissettirir?

Mastitin belirti ve semptomları aşağıdaki gibidir:
Emzirirken göğsün içinde ağrı ya da yakıcı bir his (bu enfeksiyon genelde sadece tek göğsü etkiler), Göğüste hassasiyet ve sancı, Göğüste şişlik, Göğüs içinde yanma, Göğüste kızarıklık, Yorgunluk ve halsizlik, Ateş ve titreme.

Mastit, ağrılı bir durumdur. Hassas bölge ve bölgesel ısı artışı görülür. Ciddi durumlarda hastanede tedavi gerekebilir.

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!

Mastitin Nedenleri

  • Bakteriler: Cildiniz ve bebeğinizin ağzından göğüs ucunuzdaki çatlaklar aracılığıyla süt kanalına bakteriler geçebilir. Anne sütü de mastite neden olan bakterilerin üremesi için verimli bir ortam sağlar.  
  • Tıkalı süt kanalları: Bir süt kanalı tıkanırsa, göğüste süt birikimi gerçekleşir. Tıkalı kanal iyileştirilmezse, göğüs enfeksiyonuna neden olabilir.
  • Göğüste kalan süt: Emzirme tekniği doğru değilse, göğüsteki süt tamamen boşalmaz. Kalan süt de sancıya neden olarak enfeksiyona yol açabilir.

Mastitten Korunmak için Nelere Dikkat Edilmeli?

Emzirmek: İlk haftalarda bebeği sık sık emzirerek memeyi boşaltmak: Doğum sonu özellikle 3-5. günlerde emzirme yönetimi çok önemlidir

Ayna kontrolü: Yukarıdaki belirtilere ek olarak, ayna karşısında memelerde kırmızı alan varlığını sıkça kontrol etmek

Emzirmeye devam: Mastit gelişmişse bile, emzirmeye devam etmek. Emzirmeyi birden kesmek, memelerde biriken sütün abseleşmesine neden olabilir.