İkiz Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

İkiz bebek ebeveyni olmak çok farklı ve güzel bir deneyim. Ancak bu güzelliğin bir de zorlu tarafları olduğu aşikar. Tek bebekle ilgilenmek bile zamanınızı ve enerjinizi yeterince alırken, peki ya ikiz bebeğinizin beslenmesi ve uyku ihtiyaçlarını nasıl gidereceksiniz? Çoğu İkiz bebek ebeveyninin de aklında olan problem ikiz bebeklerde uyku düzeninin nasıl olacağıdır. İster tek ister ikiz bebek olsun, uyku düzeninin en kısa sürede rutine oturması sizin için büyük bir problemi ortadan kaldıracaktır. Aşağıda belirteceğimiz hususlara dikkat ederek siz de ikiz bebeklerinize düzenli ve sağlıklı bir uyku rutini oluşturabilirsiniz.

Her iki bebek için de aynı uyku saatini uygulayın

Bebeklerinizi aynı anda yatırın ve ikisinin de senkronize bir uyku düzeni geliştirmesine yardımcı olun. Eğer bunu yapmazsanız, her bir bebek farklı uyku rutini geliştirerek, sizin her iki bebek için de ayrı ayrı daha fazla enerji harcamanıza neden olacaktır.

Bebeklerinizi senkronize etmenin başka bir yolu ise: Birisi beslenmek için ağladığında diğerini uyandırın ve onu da besleyin. Böylelikle zaman içinde iki bebeğin de beslenme ve uyku rutinleri birbirine benzeyecek ve sizin onlar için daha az vakit ve enerji harcamanızı sağlayacaktır.

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!

Her bir bebek için iki ayrı beşik edinin

Çoğu ebeveyn bunu yapsa da beşik paylaşmanın ikizlere fayda sağladığına dair hiçbir kanıt yok ayrıca bebeklerin yalnız, sırt üstü ve bebek yatağında uyuması ABÖS (ani bebek ölümü sendromu) riskini azalttığı bilinmektedir.

Önce sakin bebekle ilgilenin

Bir bebek genellikle telaşlı ve diğeri genellikle sakinse, telaşlı olanla daha fazla ilgilenmek isteyebilirsiniz ama bu çok doğru değildir. Bu nedenle, uyurken bebeklerden biri telaşlanmaya başlarsa, diğer bebeğin mutlu ve sakin olduğundan emin olduktan sonra telaşlı bebekle ilgilenin. Bu davranış, her iki çocuğun da kendilerini güvende ve sevilmiş hissetmelerini sağlar. Ayrıca, bir bebeğin diğerini uyandırması konusunda çok fazla endişelenmeyin çünkü birçok ikiz aynı odada olsalar bile kardeşlerinin ağlamasından rahatsız olmazlar.

Bebeklerinizi kundaklayın

Her iki bebeği de ince bir battaniyeye sıkıca sarmak ya da kundaklamak gibi eski bir gelenek, kendilerini güvende, emniyette ve uykuya hazır hissetmelerine yardımcı olabilir.

Bir uyku rutini oluşturun

Bebekleriniz için yatıştırıcı bir yatma zamanı rutini geliştirin. Belki ılık bir banyo, yatmadan önce hikaye okumak ya da birkaç dakika sarılma veya şarkı söyleme olabilir. Bu rutinin, her iki bebeği de dahil edecek kadar basit olduğundan emin olun. Aynı aktivitelere bağlı kalın, bebekleriniz zaman geçtikçe bu sinyalleri bilerek sakinleşme zamanının geldiğini bilinç altında öğrenecektir ve daha kolay uykuya dalacaktır.

Gece uyanmalarını engelleyin

Gün boyunca bebeklerinizle istediğiniz kadar kucaklaşın ve konuşun. Ancak geceleri etkileşimleri minimumda tutun böylece tekrar uykuya dalmaları daha olasıdır. Uyandıklarında göz teması kurmayın, odasını loş bir şekilde aydınlatın ve besledikten sonra hemen yatağına yatırın. Bebekleriniz en az 12 aylıksa, her birine uyumaları için özel bir yumuşak oyuncak veya battaniye vererek kendi kendilerini sakinleştirmeyi teşvik edebilirsiniz. Bu sözde geçiş nesneleri rahatlatıcıdır ve onları tekrar uykuya damalarına yardımcı olabilmektedir.