İKİZ BEBEKLER NASIL EMZİRİLİR?

İki veya daha fazla bebeği aynı anda dünyaya getirmek muhteşemdir. Ancak aynı zamanda zorlayıcı da olabilir, özellikle de emzirme söz konusu olduğunda. Tabii ki doğru destek ve ürünlerle ikizlerinizi sorunsuz bir şekilde emzirmek mümkün. Bu yazımızda bunun nasıl olacağı hakkında küçük bilgiler vereceğiz. 

Öncelikle emziren her anne gibi arz ve talep gibi temel bilgileri yani bebeklerinizin ne zaman acıktığını, ne zaman emmek istediğini anlamanız ve doğru pozisyonu bilmeniz gerekir.

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!

Emen İkiz Bebeklere Nasıl Hazırlanabilirim?

İhtiyacınız olabilecek her şeyi doğumdan önce hazırlamak işin püf noktasıdır. Daha önce emzirmiş olsanız bile ikiz beslenme konusunda mutlaka bir uzman tavsiyesi almalısınız.

Size ikizlerinizin beslenme temellerini öğretebilecek ve her türlü sorunuzu yanıtlayabilecek doğum öncesi özel sınıfları ve emzirme danışmanları veya emzirme uzmanları vardır. Mutlaka denemelisiniz. 

Doğrum sonrası evde size yardımcı olmak için, doğum tarihinizden önce ailenizi ve arkadaşlarınızı organize edin. Genelde yaptığınız herhangi bir yemek pişirme, temizlik ve alışverişin sorumluluğunu devretmek, emzirmeye odaklanmanıza olanak tanır.

Beklentilerinizi de yönetin. Emziren ikiz annelerinin doğru yöntemi öğrenmesi zaman alacaktır, uyku nadir olacaktır ve başlangıçta büyük ölçüde eve bağlı olabilirsiniz.

İkizlerimi Beslemeye Nasıl Başlarım?

Doğumdan sonra mümkün olan en kısa sürede bebeklerinizle ten (cilt) teması kurmak, emzirmeye iyi bir başlangıç yapmanın en iyi yoludur.

İdeal olarak sezaryen yaptırmış olsanız bile doğumdan sonra mümkün olan en kısa sürede emziriyor olacaksınız. Sağlık uzmanları bebeklerinizi size getirmeli ve emzirme konusunda yardımcı olmalıdır. Aksi takdirde yardım isteyin ve partnerinizin sizi nasıl destekleyeceğini bilmesi için işin içinde olmasını sağlayın.

İki Bebek için Yeterli Süt Üretecek miyim?

Evet. Bunun nedeni, bebekleriniz ne kadar beslenirse, o kadar çok süt üretirsiniz. Araştırmalar, emziren üçüz annelerinin günde üç litre süt üretebildiğini gösteriyor.

Göğüsleriniz, yeni doğan bebeklerinizi ilk iki ila dört gün beslemek için yeterli miktarda kolostrum (besin açısından zengin ilk süt) üretmelidir. Bundan sonra arz ve talep devreye girmeye başlar.

Bebek liderliğinde bir yaklaşım izleyin. Yeterli miktarda beslenmeye yardımcı olması için bebeğinizden herhangi biri erken açlık belirtileri gösterdiğinde emzirin. Uykuda kıpırdamak, dilini dışarı çıkarmak, başını çevirmek, sesler çıkarmak ya da dudaklarını veya ellerini emmek gibi.

Emzirmeyi Kolaylaştırmak için Ne Yapabilirim?

Siz ve bebekleriniz için deneme yanılma yöntemleri olacaktır, onların da öğrendiklerini unutmayın. Bir bebek beslenmeyi daha kolay bulabilir, daha sık beslenmeye ihtiyaç duyabilir veya daha hızlı kilo alabilir. Bu nedenle onlara bireysel olarak davranın. Herhangi bir endişe ile nasıl başa çıkılacağı konusunda uzman tavsiyesi alın.

İlk haftaların en zor olduğunu unutmayın. Her zaman bu kadar zaman alıcı ve yorucu olmayacaktır. Ayrıca herhangi bir miktarda anne sütünün bebekleriniz için harika yararları olduğunu unutmayın.

İyi bağlanma ve rahat olmak hayati önem taşır. Özel olarak tasarlanmış ikiz emzirme yastığı, konumlandırmanıza yardımcı olabilir. Bilekleriniz, kollarınız, sırtınız ve omuzlarınızdaki yükü azaltabilir.

Enerjinizi ve dikkatinizi bebeklerinize odaklayacak olsanız da kendi beslenmenizi ve sağlığınızı ihmal etmeyin.

İkizlerimi Birlikte mi Yoksa Ayrı Ayrı mı Beslemeliyim?

Her yöntemin avantajları vardır. Temelleri çözerken bireysel olarak beslenebilir, ardından zaman kazandıran tandem emzirmeye geçebilirsiniz (her iki bebeği birlikte emzirmek).

İkiz ragbi topu (her kolun altında bir bebek ile), paralel tutuş (bebekleriniz vücudunuzda aynı yönde yatarken) veya rahat pozisyon gibi deneyebileceğiniz çeşitli ikiz emzirme pozisyonları vardır. Bir emzirme danışmanından veya emzirme uzmanından bunları nasıl yapacağınızı göstermesini isteyin. Size daha uygun birini bulabilir veya farklı durumlarda farklı pozisyonlar işe yarayabilir.

Halk arasında ikili besleme zor olsa da kendinizi örtmeye yardımcı olacak özel örtüler satın alabilirsiniz.

Her bebeği hangi meme ile besleyeceğini seçmek söz konusu olduğunda, bazı anneler her bir ikizine bir meme tahsis eder. Bununla birlikte, bir göğsün diğerinden daha fazla süt üretmesi durumunda dönüşümlü olarak yapılması iyi bir fikirdir. Bu, özellikle bir bebek daha az emiyorsa, ilk günlerde bir sorun olabilir. Değişen göğüsler, daha çok emen bebeğin daha az emen bebek için süt üretimini teşvik etmesine ve her iki tarafta da eşit bir tedarik oluşturulmasına yardımcı olur.