Hamilelik Sürecinde Duygusal Değişimler Ne Zaman Başlar ve Biter?

Hamileliğin ilk dönemlerinde anne adaylarında görünen duygusal farklılıkların, gebeliğin ilerlemesi ve hormonların düzene girmesiyle etkisi azalır.

Hamilelik sürecinde anne adaylarının yaşadığı duygusal farklılıklar, genellikle gebeliğin ilk 3 ayında yoğunlaşır. Bu süreçte, anne adayında yaşanan duygusal farklılıklar; gebeliği tamamlayıp tamamlayamayacağı, doğum korkusu, bebeğinin sağlığı, bebeğin bakımı ve gelişiminde ona gereken özeni verip veremeyeceği endişesi ya da kendi yaşamıyla ilgilidir.

Hamilelik eğer planlanmadan gerçekleşmişse bu duygusal farklılıklar daha fazla görülebilir. Normal şartlarda 9 aylık hamilelik sürecini, 3 evreye ayıracak olursak ilk 3 ayında bu duygular yoğun olarak yaşanır. Hamileliğin ilerlemesi ve hormonların düzene girmesiyle hamileliğin 2. ve 3. evresinde bu duygular giderek azalır ve bu oluşan duygusal farklılıkların bebek için negatif bir etkisi olmadığı söylenmektedir.

Anne Adaylarının Hamilelik Sürecinde İçene Kapanması

Anne adaylarının gebelik sürecinde yaşayacağı duygusal iniş çıkışlar arasında içe kapanma veya pasiflik olabilir. Gebelik öncesi yaşamında aktif olan anne adayının gebeliğin gerçekleşmesiyle birlikte daha önce yaptığı işlere vakit ayıramaması, dinlenmeye ve yalnız olmaya ihtiyaç duyması söz konusu durumun ortaya çıkmasına neden olur.

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!

Anne Adaylarının, Hamilelik Döneminde Oluşan Duygusal Farklılıkları

Gebelik sürecinde yaşanan psikolojik değişikliklerin en önemlilerinden birisinin duygusal farklılıklar olduğu bilinmektedir. Anne adaylarında görülebilen; ani sevinç, ağlamak isteme, neşe, öfke patlamasında artış olabilmektedir. Uzmanlar bunun nedeninin anne adaylarının; anneliğin getirdiği sorumluluklara hazır olup olmadığı, gebelikte hormonlardaki değişiklikler, kültürel anlam, eş ve kendi annesiyle olan ilişkileri ve gebelik öncesinde depresyon gibi sorunların olup olmadığının belirlediğini ifade ederler.

Anne adayında yaşanan ruhsal dalgalanmalar çevresindekilerle ilişkilerini bozabilir. Anne adayları en küçük problemde bile ağlayabilir. Bunun nedeni sorulduğunda da çoğu zaman geçerli bir neden söyleyemeyebilirler. Hamilelikte duygusal dalgalanmalar çoğu zaman eşler tarafından anlaşılamayan bir durumdur.  Ama bu durum sadece anne adayının değişen hormonal yapısıyla alakalıdır ve eşler de bu dönemde anne adaylarına anlayışla yaklaşarak anne adaylarının bu süreci en ideal şekilde atlatmalarına yardımcı olmalıdır.

Hamilelik belirtileri arasında yer alan duygusal farklılıklar, anne adayının vücudunda oluşan hormonal değişimlerden kaynaklanmaktadır. Hamilelikte duygusal hassasiyet özellikle gebeliğin ilk üç ayında gerçekleşmeye başlar. Anne adayının hormonlarında yaşanan yoğun farklılıklar ilk üç aylık dönemde görülmektedir. Üç aylık dönem sonrasında hormonal düzeylerinin daha kontrollü hale gelmesiyle anne adayının ruh halinde meydana gelen dalgalanmalar zamanla hamileliğin 2 ve 3. evrelerinde azalıp normale döneceği bilinmektedir.