Gebelikte Sabah Bulantısı

Sabah bulantısı, hamilelik sırasında ortaya çıkan mide bulantısı ve kusmadır. İsmine rağmen sabah bulantısı günün veya gecenin herhangi bir saatinde de ortaya çıkabilir.

Birçok hamile kadın, özellikle ilk üç aylık dönemde sabah bulantısı geçirir. Ancak bazı hamileler, hamilelikleri boyunca sabah bulantısı yaşayabilirler. Nadiren, sabah bulantısı o kadar şiddetlidir ki, hiperemezis gravidarum denilen bir duruma ilerler. Bu, gebeliğin mide bulantısı ve kusması olan birinin şiddetli dehidrasyona neden olabilecek veya hamilelik öncesi vücut ağırlığının yüzde 5’inden fazlasını kaybetmesine neden olabilecek şiddetli semptomlara sahip olduğu zamandır. Hiperemezis gravidarum, hastaneye yatış ve intravenöz (IV) sıvılar, ilaçlar ve nadiren bir beslenme tüpü ile tedavi gerektirebilir.

Gebelikte Sabah Bulantısı Belirtileri

Sabah bulantısının yaygın belirti ve semptomları arasında genellikle belirli kokular, baharatlı yiyecekler, ısı, aşırı tükürük veya hiç tetikleyici olmaması nedeniyle tetiklenen mide bulantısı ve kusma bulunur. Sabah bulantısı en çok ilk trimesterde görülür ve genellikle gebe kaldıktan dokuz hafta sonra başlar. Semptomlar çoğu anne adayında ikinci trimesterin ortasından sonuna kadar iyileşir.

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!

Gebelikte Sabah Bulantısı Nedenleri

Sabah bulantısının nedeni tam olarak net değildir ancak hamileliğin hormonal değişikliklerinin bir rol oynadığı düşünülmektedir. Nadiren şiddetli veya kalıcı bulantı veya kusma, tiroid veya karaciğer hastalığı gibi hamilelikle ilgisi olmayan tıbbi bir durumdan kaynaklanabilir.

Gebelikte Sabah Bulantısı Risk Faktörleri

Sabah bulantısı hamile olan herkesi etkileyebilir ancak şu durumlarda daha olası olabilir:

  • Hamilelikten önce hareket hastalığı, migren, belirli kokular veya tatlar veya östrojene maruz kalma (örneğin doğum kontrol haplarında) nedeniyle mide bulantısı veya kusma olabilir
  • Önceki bir hamilelik sırasında sabah bulantısı geçirdiyseniz
  • İkizlere veya diğer çoğul çocuklara hamileyseniz

Aşağıdaki durumlarda hiperemezis gravidarum yaşama olasılığınız daha yüksek olabilir:

  • Bir kıza hamile olmak
  • Ailede hiperemezis gravidarum öyküsü
  • Önceki bir hamilelik sırasında hiperemezis gravidarum yaşama

Gebelikte Sabah Bulantısı Komplikasyonları

Hamileliğin hafif mide bulantısı ve kusması tipik olarak siz veya bebeğiniz için herhangi bir komplikasyona neden olmaz. Tedavi edilmezse, şiddetli bulantı ve kusma dehidrasyona, elektrolit dengesizliğine, idrara çıkmanın azalmasına ve hastaneye yatışa neden olabilir. 

Gebelikte Sabah Bulantısını Önleme

Sabah bulantısını tamamen önlemenin bir yolu yoktur. Bununla birlikte, güçlü kokular, aşırı yorgunluk, baharatlı yiyecekler ve şeker oranı yüksek yiyecekler gibi tetikleyicilerden kaçınmak yardımcı olabilir.