Evcil Hayvanların Çocuk Hayatında Önemi

Çocukların gelişiminde gerek duygusal gerekse sosyal anlamda bir evcil hayvana sahip olmak büyük avantajdır. Bir evcil hayvana sahip olmak insanda sevginin oluşmasını sağlayan unsurlardan biridir ve çocuklara da bu sevgi oldukça çabuk bir şekilde aşılanmalıdır. Aynı zamanda hayvan sahibi olan çocukların daha sorumluluk sahibi olarak büyüdüklerini araştırmalar kanıtlamaktadır. Tabii ki anne babaların bu konuda unutmaması gereken bir durum var; çocuklar evcil hayvanlarına bakmayı iyice öğrenene kadar ana sorumluluk yine anne babalarda olmalı ve çocuklarına örnek olacak davranışlar sergilemelidirler. Peki bir çocuğun evcil hayvanla beraber büyümesinin başka ne artıları var? Gelin birlikte göz atalım…

Dışa Dönüklük

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki evcil bir hayvan ile büyüyen çocuklar, evcil hayvanı olmayan çocuklara göre daha dışa dönük kişiler oluyor. Araştırmalar olumsuz duygularla daha kolay baş ettiklerini, disiplinli olup kendilerini daha az yalnız hissettiklerini göstermektedir.

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!

Özsaygı ve Özgüvenleri artıyor

Evcil hayvanı olan çocuklar diğer çocuklara göre kendi benliklerine daha çok saygı göstermektedirler. Evde evcil hayvanın bakımı ile ilgili görev paylaşımlarına çocuğun katılması, bu katılımın kabul edilmesi ve ödüllendirilmesi önemlidir. Çocuklara hayvan bakımı konusunda yaşına uygun görevler yüklenmesi ve bu görevleri çocuğun başarı ile tamamlamasına izin verilmesi, çocuğun kendini daha yetkin hissetmesine yardımcı olarak, onların özsaygı ve özgüven gelişimine katkı sağlamaktadır.

Kendi Kararlarını Vermekte Daha İyiler

Bir hayvana bakıp onun sorumluluğunu almak aynı zamanda çocuğun kendi hayatında da sorumluluğunu alıp kendi kararlarını vermesini kolaylaştırıyor. Özellikle çocukluktan ergenliğe geçtiği dönemlerde çocuğun özerklik kazanmasını kolaylaştırıyor.

Empati Kurmayı Öğretiyor

Hayvan bakımı ile ilgilenmek çocukların sosyal zekasını oldukça hızlı bir şekilde geliştiren bir olaydır. Hayvanla ilgilenip onun ihtiyaçları doğrultusunda hareket ederken hayvanla empati kurmayı öğreniyor çocuklar. Bu da bir insanla empati kurmayı da kolaylaştırıyor. Bu çocukların daha yardımsever insanlara dönüştüğü de gözlemlenmiştir. Tabii ki bu empati duygusunun gelişim süreci beslenen hayvana göre değişmektedir. Gözlemlere göre ise empati duygusunun gelişmesini sağlayan en uygun hayvanın köpek olduğu görülüyor.

Aile Bağları Kuvvetleniyor

Bir evcil hayvan beslemek aynı zamanda ailenin birlikte daha çok zaman geçirmesini sağlar. Bu sayede aileler çocuklarıyla daha iyi bir iletişim kurabilirler. Aralarındaki bağ güçlenebilir. Sadece anne, baba ve çocuk arasındaki bağı değil aynı zamanda hayvan bakımı, kardeşler arasındaki bağı da oldukça güçlendirmektedir. Kardeşler arasında küçük yaştan itibaren ortak bir ilgi alanı oluşturmak, ortak bir sorumluluk ve paylaşımı aşılamak kardeşler arasındaki bağı da oldukça güçlendirecektir.