Emzik Nasıl Bıraktırılır?

Pek çok bebek doktoru ve emzirme uzmanı emzik kullanmayı önermez. Eğer emzik kullandınız ve bebeğiniz de buna alıştı ise yakın zamanda sizi bekleyen bazı sorunlar baş gösterebilir. Peki emzik kullanımına alışan bir bebek bu alışkanlığını nasıl bırakabilir?

Pek çok bebek doğduğu andan itibaren belli bir süre yanlarında olacak bir eşya ile tanışırlar; emzik. Emzikler bebekleriniz için belli bir süre boyunca çok yardımcı bir asistana dönüşebilir. Tabii ki bu süre aşıldıktan sonra her şeyde olduğu gibi zararlara neden olabilir. Bağımlılık, bir şeye bağlanmak sadece yetişkinlere özgü bir durum değil, hatta bebeklerin alıştıkları bir şeye bağımlılık sergilemeleri daha kolay olabilir. Peki emziklerin yararlı ve zararlı etkileri nelerdir? Bebekte emzik kullanımı nasıl bıraktırılır?

Emziğin Yararlı Yönleri Var mıdır?

Her ne kadar zararlı sonuçları olsa bile ilk başlarda emziklerin yararlı olmadığını söyleyemeyiz. Çoğu ebeveyn de bu yararlardan dolayı emzik kullanımını desteklemektedir. O yüzden emzik kullanımının yanlış bir davranış olduğunu söylemiyor, sadece zamanı geldiğinde bebekten uzaklaştırılması gerektiğini savunuyoruz. Emziğin yararlarına gelecek olursak; emzik ağlayan bir bebeğin ağlamasını kolaylıkla kesebilir, huzursuz durumdaki bir bebeği sakinleştirebilir, bebeğe mutluluk ve güven verir, Bebeğe avunma duygusu aşılayabilir, anne emzirmeye hazırlanırken ya da anne/baba mama hazırlarken bebeği bir süreliğine oyalayabilir. Bunlar dışında ise bebeğinizin uykuya dalması konusunda yardımcı olacaktır. Bunlar emziğin bebekler üzerinde bilinen yararları arasında.

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!

Emziğin Zararlı Yönleri Nelerdir?

Yararlı kısımlarda anlatılan maddelerde emziğin çok iyi bir şey olduğu ve öyle küçük bir parçanın en gibi zararları olacağına inanmak güç gelebilir ama maalesef emziklerin bir bu kadar da zararlı yönü vardır. İlk zararlı yön yine uyku ile ilgili… Bebeğiniz emziğini bırakması gereken zamana kadar her gece emzik ile uykuya daldı ise bu onda koşullu bir şartlanmaya neden olmuştur ve artık geceleri emziği olmadığı için uykuya dalması daha zor olacaktır. Aynı duruma baktığımızda ağlamasını susturmak için, sakinleşmesini sağlamak için emzik kullanıldığı için bebek o durumlarda bunun eksikliğini hissedecek ve ağlaması kolay kolay geçmeyecek, sakinleşmesi zor olacaktır. Bu küçük alet kısa süre içerisinde bebeğinizi bağımlısı yapmış olacaktır. Bunun dışında emzik erken yaşlarda bırakılmazsa eğer çocuğunuzda ilerleyen zamanlarda; konuşmada gerilikler, duygusal gelişimin erken dönem bebeklikte kalması ve duygusal gelişimin gerilemesi gibi sonuçları da olacaktır.

Emzik Ne Zaman ve Hangi Koşullarda Bırakılmalı?

Eğer bebeğiniz emziğe alıştı ise ilk yapmanız gereken şey emziği sadece bebeğe gece uyumadan önce vermek olmalıdır. Hızlı bir şekilde elinden almak sorun yaratabilir. O yüzden yavaş bir biçimde ilerlenmeli. Bebeğiniz 1 yaşına ulaştığında ise bu uyumadan önceki durum değişecek ve bebeğiniz uyuduğu takdirde emziği ağzından almanız gerekmektedir. Gün içerisinde ise kesinlikle ortalıkta emzik olmaması gerekmektedir.

Bunun dışında emziği bıraktırmadan önce şartların bunun için uygun olduğuna bakmanız gerekmektedir. Örnek olarak; eğer bebeğinizin yeni bir kardeşi oldu ise bu emzik kullanımı bir süre daha devam edebilir. Evin genel işleyişinde bir değişiklik olmamalı ve aynı rutin devam ediyor olmalı, bebeğinizin psikolojisinin emzik bırakmak için uygun durumda olması gerekmektedir. Bunun dışında bebeğinizde fiziksel bir hastalık olmadığından da emin olmanız gerekmektedir. Tüm şartlar el veriyorsa uygun yaştaki (2.5 yaş) bir bebeği tamamen emzikten ayırıp onun görmemesini sağlayabilirsiniz. Emzikle ilişkisi birden bire koparılan çocuk, bir kaç gece şiddetli tepki gösterecek, ağlayacak ve olay çıkarmaya çalışacaktır. Çocuğunuzun iyiliği için bu durumu soğukkanlılıkla atlatmalısınız. Çocuk çoğu zaman ilk 3-4 gece geçtiğinde bebek durumu anlayacak ve emziksiz bir yaşamı kabullenmeye başlayacaktır.