Çocuklarda Doktor Kontrolü Ne Sıklıkta Olmalı?

Çocuk doktorunuzu, çocuğunuzun sağlığı ve esenliği için partneriniz olarak düşünün. Çocuğunuz her zaman gerçekten sağlıklı olup olmadığına karar veremeyeceğiniz gibi normal gelişip gelişmediğine de karar veremeyebilirsiniz. Bir çocuk doktoruna yapılan ziyarette ortaya çıkacak bir sağlık problemi, günlük yaşamda ortaya çıkmamaktadır. Bu ve benzeri sağlık problemlerinin erken teşhis edilmesi genellikle sorunları düzeltmenin ve çocuğunuzu sağlıklı, mutlu bir yaşam yolunda tutmanın anahtarıdır.

Peki, çocuğunuz çocuk doktorunu ne sıklıkla ziyaret etmelidir?
Sağlık söz konusu olduğunda, sağlık anahtardır ve düzenli doktor ziyaretleri, çocuğunuzun sağlığını geliştirmede önemlidir. Çocuk doktorları, çocuğunuzun sadece hasta olduğu zamanlar için değil, çocuğunuzun sağlıklı kalmasını sağlamak için de gerekli olarak görülmelidir.

Çocuğum ne sıklıkla doktora gitmeli?
Birçok sağlık örgütü tarafından dünya genelinde kabul görülmüş olarak 1 ila 4 yaşları arasındaki çocukların toplam 7 defa çocuk doktorunu ziyareti önerilmektedir bu süreler;

12 aylık
15 aylık
18 aylık
24 aylık
30 aylık
3 yaşında
ve
4 yaşında

Dört yaşından sonra ise çocukların yıllık olarak kontrol için çocuk doktoruna gitmeleri önerilmektedir. Tabii ki, bu sadece genel bir tavsiyedir. Çocuğunuzun doktora önerilen programdan daha sık ziyaret etmesi gerekebilir. Çocuğunuzun sağlığı konusunda endişeleriniz varsa, hemen çocuğunuzun çocuk doktorundan randevu almalısınız.

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!

Peki, genel doktor kontrolü çocuklar için neden önemlidir?

Doktora düzenli ziyaretler sağlık sorunlarını ve hastalıkları önleyebilir. Bir sağlık sorununun oluşmasını beklemek ve sonra onu düzeltmeye çalışmak asla iyi bir fikir değildir. Çocuğunuzun çocuk doktoru sizinle birlikte olarak, çocuğunuzun sağlığını korumasına yardımcı olmak için oradadır.

Sağlık ziyaretleri, doktorların mevcut sağlık sorunlarını tanımlamasına yardımcı olabilir. Belki çocuğunuz her zaman burnunu çekiyordur veya belki de herhangi bir semptomu olmayan bir sağlık sorunu var. Çocuğunuzun çocuk doktoru, bu nezleyi alerji olarak tanımlayabilir veya çok geç olmadan daha ciddi bir sağlık sorununun erkenden teşhis edilmesine yardımcı olabilir.

Çocuk doktorunun çocuğunuzun büyümesini ve gelişimini takip etmenizi sağlar. Gelişimsel izleme, çocuğunuzun büyümesi ve gelişmesiyle ilgili herhangi bir gecikmenin veya sorunun belirlenmesine yardımcı olabilir.