Çocuklar Ne Zaman Tek Başına Yatmalıdır?

Birlikte uyumak, ebeveynler ve çocuklar arasında etkileşimi geliştirmenin önemli yollarından biridir ancak birçok Batı ülkesinde ebeveynler çocuk odalarını hazırlarlar ve çocukları küçük yaşlardan itibaren kendi başlarına uyumaya teşvik eder.

Belirtmek gerekir ki çocuğunuzu kendi odasına ve yatağına geçirmeye karar vermek hem sizin hem de çocuğunuz için çok önemlidir. Ebeveyn ile çocuğunun arasında fiziksek bağ, etkileşim kırıldığında bu durum çocuğunuzun özgüvenini olumlu yönde arttırmaktadır ve büyüdüğü anlamına gelen bir kilometre taşıdır. Bazı ebeveynler, çocuklarının yalnız kalmasına izin vermenin onları yalnızlaştırabileceğinden endişelenir. Ancak, yalnız uyuduklarında çocuğunuz iyi bir gece uykusu çekecektir, bu yüzden fazla endişelenmeyin.

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!

Çocuğunuzun kendi başına uyuması için en doğru zamanın ne olduğunu merak ediyorsanız, yazının devamını okumanızı öneririz.

Birçok ebeveyn, bebekleriyle birlikte uyumayı tercih eder çünkü gece boyunca bebeklerine bakmalarına ve bebekleri ağlamaya başladıklarında hemen yanlarında olmak hem bebeğinize güven verecek hem de sizi daha iyi hissettirecektir. Ancak uzmanlar, özellikle çocuk büyüdükçe birlikte uyumanın çok da doğru bir eylem olmadığını belirtmektedir.

Genel olarak uzmanlar, küçüğünüzüz beşiğinde veya yatağında uyumayı ne kadar erken öğrenirse onlar için o kadar iyi olduğunu tavsiye etmekteler. Yeni yürümeye başlayan çocukları (1-3 yaş arası) dışarı çıkamayacakları için kendi beşiğinde uyumaları için eğitmek daha kolay olabilir ve bu zaman dilimini, küçüğünüze bu alışkanlığı edinmesi için kullanabilirsiniz.

Bu Süreci Kolay Hale Getirmek İçin Bir Uyku Rutini İzleyin;

Yürümeye yeni başlayan çocuğunuzun yatmadan önce belirli rutin aktiviteleri takip etmesini sağlayın. Bunlar arasında dişlerini fırçalamak, banyo yapmak ve pijama değiştirmek yer alır. Bu aktiviteler, onların zihinlerinde uykuya hazır olmaları için gerekli uyarılarda bulunacaktır.