Çocuklar için Parkların Önemi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Parklar, çocuklarınızın gelişimi, rahat hareket edebilmeleri, diğer çocuklarla sosyalleşmeleri ve güzel bir günün keyfini çıkartıp temiz hava almaları için en ideal yerlerden birisidir. Parklar aynı zamanda sadece çocuklar için değil yoğun bir tempodan beş dakikalığına kurtulmak isteyen yetişkinler için de ideal bir yerdir. Çocukların kendi yaş gruplarıyla sosyalleşebileceği gibi aileler de bu parklarda diğer çocuklu kişilerle arkadaşlık kurabilir. Unutmayın; çocuğunuzun sosyalleşebilmesi için önce sizin sosyal olmanız gerekmektedir. 

Oyun oynamanın çocuklar üzerindeki bir diğer önemi ise erken yaşlarda motor becerilerinin gelişmesine katkı sağlamasıdır. Bu sayede büyürken refleksleri ve ani durumlara karşı tepkileri gelişirken aynı zamanda el becerisi gerektiren işleri daha kolay yapacaklardır.

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!

Parkların bu kadar olumlu yanı varken diğer yandan ise olumsuz yanları da mevcuttur. Bu yüzden çocuğunuzla parka gittiğiniz zaman bu olumsuz öğelere dikkat edip çocuklarınızı bunlardan korumanız gerekmektedir. Peki bu olumsuz öğeler nelerdir? 

Çevresel Faktörler

Bir parka gittiğiniz zaman ilk yapmanız gereken şeylerden biri parkın çevresini kontrol etmek olmalıdır. Oyuncakların ya da ağaçların çevresinde çocuğunuza zarar verecek bir obje olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer çok fazla bir şey yoksa bunları etraftan toplayarak güvenli bir alana çevirebilirsiniz. Eğer çok fazla cam kırıkları gibi zararlı obje bulunuyorsa başka bir park seçmenizi öneririz.

Bu zararlı objeler az diye etrafı temizlemekten kaçınmamalısınız çünkü bildiğiniz gibi çocuklar bu aletlerde ister istemez düşüşler sağlayabiliyor. En küçük hata çocuğunuzun yaralanmasına ve ciddi bir sorun çıkmasına neden olabilir.

Ekipmanların sağlamlıklarına bakmalısınız. Bir ekipmanda küçük bir kusur o gün o aletin kopmasına ve çocuğunuzun zarar görmesine neden olabilir.

Bir parkta dikkat etmeniz gereken bir diğer öğe ise çevresinin hangi malzemeden yapılmış olduğudur. Özellikle beton ve asfalttan (sert toprak zeminli parklar da) oluşan parklardan kaçınmalısınız. Çünkü bu alanlarda çocuğunuz bir düşüş yaşadığında düşüşün etkisini hafifletmez ve büyük yaralara neden olabilir.

Uygun Oyun Aletini Seçmek

Parklarda yaralanmaların en büyük nedenlerinden biri ise çocukların yaşına, boyuna uygun oyun aletlerine binmemeleridir. Gittiğiniz parktaki oyun aletlerine binmek için önerilen yaş işaretlerini kontrol ederek bunu gerçekleştirebilirsiniz. 

Doğru Kıyafet Seçimi

Oyun parkı için evden ayrılmadan önce çocuklarınıza onları güvende ve rahat tutacak kıyafetler giydirin. Oyun parklarının tozlu, kirli ve çamurlu olabileceklerini unutmayın ve kirlenmesini umursamayacağınız kıyafetleri giydirin.

Birçok kıyafet tipi çocuğunuzu oyun parkında tehlikeye sokabilir. Çocuğun üstüne oturmayan ve bir yerlere takılacak kıyafetlerden uzak durun. Çocuklar boğulma riskine karşı boyunlarını saran herhangi bir şey giymemelidir. Eğer çocuğunuzun kolyesi, şalı veya başlığı varsa çocuğunuz oyuna başlamadan önce bunlar çıkarılmalıdır.