Çocuk Ne Zaman Kendi Odasında Tek Başına Yatmalı ve Çocuğa Bu Alışkanlığı Nasıl Verebilirsiniz?

Ebeveynler için çocuğa doğru yaşta yalnız uyumayı öğretmek önemlidir. Çünkü bu durum, onun için size bağımlı olmadan gerçekleştireceği ve ona cesaret veren ilk adımlardan biridir. Bu konuda dikkat etmeniz gereken şey ise; eğer bu alışkanlığı çocuğunuza çok erken vermeye çalışırsanız, bu çocukta ayrılık kaygısına veya kopukluk hissine neden olabilir. Eğer çocuğa bu alışkanlık çok geç verilirse, sonrasında bu bağımlılığı kırmak son derece zor olabilir. Bu nedenle, bu geçişi tam zamanında yapmak önemlidir. Çocuğunuz yaklaşık 2 ila 3 yaşına geldiğinde, onu kendi başına uyutmaya çalışmak için iyi bir zamandır. Yazımızın devamında bahsedeceğimiz ipuçlarıyla, çocuğunuzun kendi kendine uyumaya başlamasını ve bu durumun yavaş yavaş ömür boyu sürecek bir alışkanlığa dönüşmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuza Zaman Tanıyın ve Şart Koşmayın

Çocuğunuzu birdenbire yalnız uyutmayın, bu alışkanlığı ona yavaş yavaş verin. İşe haftanın bir veya iki gününü tek başına yatacağı zamanı ayarlayarak başlayabilirsiniz. Bakalım çocuğunuz nasıl tepki verecek. Çocuğunuz tek başına uyuma alışkanlığı edindikçe, zamanla gün sayısını artırabilirsiniz. Göreceksiniz ki çocuğunuz, yakın zamanda kendi başına yatma fikri hoşuna gidecek ve yalnız uyumayı tercih etmeye başlayacaktır.

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!

Uyumadan Önce Bir Alışkanlık ya da Ritüel Yaratın

Çocuklar genellikle uykuya dalarken problem yaşarlar ama uyudukları zaman endişelenecek bir şey kalmaz. Bir ebeveynin varlığı, çocuğunuzun daha hızlı uykuya dalmalarını sağlar. Çocuğunuzun uyumadan önce izlemesi gereken bir ritüel oluşturmaya çalışın. Bu, diş fırçalamak, pijama giymek, ışıkları kısmak, iyi geceler duası etmek veya bir hikaye okumak vb. ile başlayabilir. Çünkü bu alışkanlıkları belli bir süre tekrarlarsanız ve ardından yanında olarak uyumasını beklerseniz, belli bir süre sonra bu ritüellerle birlikte çocuğunuzun beynine uyku sinyalleri gidecek ve yakında yalnız uyumaya başladığını göreceksiniz.

Ebeveyn Olarak Ona Varlığınızı Gösterin

Çocuğunuz size çok bağlıysa, onu görmezden gelmeyin. Bazı çocuklar, ebeveynlerinin sesleriyle veya hatta belirli bir ebeveyne ait gömlek, eşya ya da battaniyeyle de kendilerini güvende hissedeceklerdir. Çocuğunuza uyurken tutması için eski süveter, gömlek ya da kokunuzun sindiği bir eşyanızı vererek bunu yapmayı deneyebilirsiniz.

Kararlı Olun

Çocuğunuzun yalnız uyumayı öğrendiğinde, bazı geceler ağlayarak odanıza gelebilir ve sizle birlikte odanızda uyumayı isteyebilir. Nazik olun ve onu odasına geri götürün. Her zaman mümkün olmayabilir ama kararlı olun. Gerekirse, çocuğunuz uyuyana kadar odasının kapısında birkaç dakika bekleyin.

Ödüller

Çocuğunuz bir geceyi tek başına başarılı bir şekilde uyuyabildiğinde, onunla gurur duyduğunuzu ona bildirin. Ona kutlama atıştırması verebilirsiniz. Bu ödüller, çocuğunuzun tek başına uyumasını alışkanlık haline getirene kadar tekrarlamak, çocuğunuz için bir teşvik sağlayabilir.

Dikkati Dağıtan Şeyleri Uzak Tutun

Bir çoğumuzun bileceği gibi elektronik cihazların varlığı, uykuyu olduğundan daha zor bir iş haline getirebilir. Çocuğunuza, telefonda oyun oynamak veya televizyon izlemek için bir zaman sınırı koyun. Ayrıca, çocuğunuzun yatak odasında herhangi bir elektronik cihaz bulundurmamaya özen gösterin.

Uykuyu Tehdit Olarak Kullanmaktan Kaçının

Bazı ebeveynler, çocuk yanlış bir şey ya da yaramazlık yaptığında uykuyu cezalandırmanın bir yolu olarak kullanabilir. Bu, uyku kavramıyla kötü bir ilişki kurar ve uykusuzluk gibi diğer sorunların yaşamın erken dönemlerinde ortaya çıkmasına neden olabilir. Böyle bu durumda, çocuğunuzu uyku ile cezalandırmak çok da doğru bir yöntem olmadığını belirtmek gerekir.

Aynı Odada Ayrı Uyuyun

Başlangıçta işler çok zorsa, aynı yatak yerine ayrı ayrı yataklarda ama aynı odada uyumayı tercih edebilirsiniz. Bu fiziksel ayrılık, ilk engeli kırabilir ve daha sonra sizin için işleri kolaylaştırabilir. Bir ebeveyn olarak şunu bilmekte fayda var. Çocuğunuzun yalnız uyumasını sağlamak, ona sadece güven vermekle kalmaz, gelecekte de güçlü ve bağımsız olmasına yardımcı olur. Bu alışkanlığı, çocuğunuz 2 ila 3 yaşlarına geldiğinde vermeye başlayabilirsiniz.