Çocuğunuza Doğayı Nasıl Sevdirirsiniz?

Hepimiz dünyamızı çocuklarımız için daha güzel bir halde bırakmak istiyoruz. Birinci gayemiz aslında bu. Fakat çocuğumuz olduğu zaman, kendimiz doğayı korumakla ilgilenirken ve çocuğumuza bakmakla uğraşırken bu işi çocuğumuza nasıl sevdireceğimizi ve öğreteceğimizi unutabiliyoruz. Aslında bu durum oldukça kolay. Peki bir çocuğa doğayı nasıl sevdirirsiniz? İşte konu hakkında küçük tüyolar…

  • Geri Dönüşümü Anlatın

Çocuklarınıza, hangi materyalin geri dönüştürülebilir, hangi materyalin geri dönüştürülemez olduğunu ve bunu nasıl anlayacaklarını öğretin. Bu işlemi evinizde bir oyun haline dönüştürün ve çocuğunuzun geri dönüştürülebilir ürünleri sıralamasını sağlayın. 

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!

  • Çöp Kutusunu Kullanmayı Öğretin

Bazen dalgınlıkla ama asla bilerek olmasa bile çöplerimizi yere atabiliyoruz. Maalesef çocuklar ilk başlarda gördüklerini uyguladıkları için bunu bir alışkanlık haline getirip çöplerini yere atmaya başlayabilirler. Bunun doğru bir davranış olmadığını, çöplerin eğer geri dönüştürülebilir bir ürün değilse çöp kutusuna eğer geri dönüştürülebilirse geri dönüşüm kutusuna atılması gerektiğini öğretin. Daha büyük çocuklarda ise bu durumun doğaya nasıl zararlar verdiğini anlatarak bu olayı onlara öğretebilirsiniz.

  • Çevreyi Korumayı Öğretin

Çevreyi korumak sadece çöpleri çöp kutusuna atarak ya da geri dönüşüm kutusu kullanarak biten bir olay değil. Onlara dişlerini fırçalarken suyu kapatmaları gerektiğini, bir odadan çıktıkları zaman gereksiz ise odanın ışığını söndürmeleri gerektiğini anlatın. Bu tür uyarılar ve ikazlar çocuklarınız için sıkıcı gelmesi yüksek şeylerdir. Bunun için durumun daha kolay olmasını sağlamak amacıyla çocuğunuz bu işlerden herhangi birini yaptığı zaman onu övün. Övgü aldıkça, mutlu hissettikçe bu işleri yapma alışkanlıkları daha çok artacaktır.

  • Organik Ürün Kullanmayı Öğretin

Son zamanlarda çevremizde ne kadar organik ürün bulmak zor olsa bile çocuğunuza her zaman organik ürünler almalarını öğretin ve kendiniz de onlara organik ürünler alın. Böylelikle hem yerel ve güvenilir kaynakları desteklemiş olursunuz hem de sağlıklı beslenmiş olursunuz.

  • Tek Kullanımlık Ürünlerden Uzak Durun

Plastik kullanımı ve diğer tek kullanımlık ürünlerin satımı, kullanılması son zamanlarda azalmış olsa bile hala ülkemizde ve dünyada bu ürünleri kullanan kişiler mevcut. Bunun gelecekte daha da azalması için çocuğunuza bu tür ürünleri kullanmamasını öğretin ve tembihleyin. Onun yerine çocuklarınızı geri dönüştürülebilir ürünleri ya da doğaya zarar vermeyecek diğer ürünleri kullanmasını öğretin. Bunların başında ise su şişeleri geliyor. Günlük hayatta aldığımız sular maalesef genelde plastik şişelerde oluyor ve en çok kullandığımız ürünlerden biri haline geliyor. Bunun için çocuğunuza özel bir termos, suluk alarak içecek ihtiyacını bunun üzerinden karşılayıp tekrar doldurmasını tembihleyebilirsiniz. Böylelikle doğaya olan zarar bir nebze azalacak ve çocuğunuz bu konuda daha bilinçli olacaktır.