Çocuğunuz Okula Başlarken Yapmanız Gerekenler

Çocuğunuz doğduğu zaman onun büyüyüp okula başlaması uzun bir süreç gibi gözüküyor olabilir ama bebekler daha siz ne olduğunu anlayamadan hızla büyüyüp okul çağına geliyorlar. Bu dönem çocuğunuz için olduğu kadar sizin için de heyecan verici ve hayat değiştirici bir serüven. Peki böyle bir dönemi nasıl en kolay şekilde atlatıp, adapte olabilirsiniz? Bu konuyla ilgili tüyolarımızı yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

  • Rutinler Oluşturun

Küçük rutinler oluşturup o rutinlere uymak çocuklarda bir güven duygusu oluşturur ve kendilerini daha rahat hissederler. Bu rutinler tabii ki çalışan aileler için de bir kolaylık sağlar ve özellikle sabahları telaş içinde bir şeyleri yerine getirmek için koşturmanıza gerek kalmaz. Bunlara örnek olarak; kahvaltı yaptıktan sonra dişleri fırçalamak ve okul için kıyafetleri eşyaları hazırlamak gibi basit şeyler yeterli olacaktır. Aynı zamanda geceleri için ise daha düzenli bir uyku sistemi için her gece aynı saatte yatmak gibi basit şeyler oluşturabilirsiniz. 

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!

  • Seçenekler Sunun

Çocuklarınızın belli bir yaşa gelene kadar doğal olarak kendi hayatlarında bile birçok konuda karar hakları yok ve bu kararları onlar için en iyisi olacak şekilde sizler veriyorsunuz. Yine de onların kendilerini daha iyi ve özgüvenli bir şekilde hissedebilmeleri için kararlar vermelerini sağlayabilirsiniz. Bunlar oldukça kolay ve basit şeyler olsa bile çocuğunuzun gelişiminde oldukça işe yarayacaklardır ve ileride karar mekanizmaları daha gelişmiş olacaktır. Buna örnek olarak ise; okula giderken yanlarında meyve olarak ne götürecekler ya da nasıl bir çanta kullanmak istiyorlar gibi onları mutlu edecek seçenekler olabilir.

  • Kendi İşlerini Yapabilmeyi Öğretin

Ne kadar okulda onlara yardımcı olacak öğretmenler olsa bile daha ilerisinde daha büyük sorunlar ortaya çıkmaması için çocuklarınızın kendi kendilerine yetebilmeyi öğrenmeleri gerekmektedir. Bu yaşlar ise buna başlamanın en uygun zamanlardan biridir. Örnek olarak; bir gece önceden ertesi gün için ne giyeceklerini seçmek, kendi kıyafetlerini kendilerinin giymesi, ilerleyen zamanlarda ise mutfak kullanımı gibi işleri öğretebilirsiniz.

  • Okulda Onları Nelerin Beklediğine Dair Onlarla Oyun Oynayın

Daha önce yanınızdan hiç ayrılmamış, okul gibi bir ortama hiç gitmedikleri için okul denilen şey çocuklarınız için yeni bir dünya olacaktır. Orada ne kadar yeni arkadaşlıklar edinecek, yeni bilgiler öğrenecek olsalar bile tedirgin olmaları oldukça normaldir. Bu yüzden onlara okulun nasıl bir yer olduğunu ve neler olacağını anlatabilirsiniz. Bunu yaparken çocuğunuzun ilgisini çekmek için bunu bir rol yapma oyunu haline getirebilirsiniz. Böylece çocuğunuz eğlenirken dikkatini de sizden kaybetmeyecektir.

  • Okulla İlgili Kitaplar Okuyun

Kitaplar dünyaya açılan harika bir penceredir. Bu durumda, okulun ilk günüyle ilgili kitaplar, çocuğunuzun okulun nasıl olacağını anlamasına ve ilk gün stresinden kurtulmasına yardımcı olabilir.

  • Çocuğunuzu Dinleyin

En önemlisi ise sizin yapacağınız eylemlerden çok çocuğunuzun eylemlerini görmek ve onları dinlemektir çünkü okula başlamak büyük bir değişikliktir ve küçük bir çocuk için oldukça korkutucu olabilir. Çocuğunuz büyük gün için endişeleniyorsa, korkularını dinlemek için zaman ayırın.