Bebeklerin Yürüme Serüveni

İlk kez yürümek, çocuğunuzun gelişimindeki birçok heyecan verici ve unutulmaz anlarından biridir. Bebeğiniz erken yaşlardan itibaren yürümeye hazırlanıyor diyebiliriz. Yuvarlanma, oturma, emekleme, mobilyalarda gezinme, ayakta durma ve ilk adımlar…

Bebekler genellikle yaklaşık 10 ila 18 aylıkken yürümeye başlar. Yürümeden önce bebekler genellikle emekler (7 ila 12 ay arasında) ve ayağa kalkmak için kendilerini yukarı çekerler (genellikle 9 ila 12 ay arasında).

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!

Bebeklerin yürüme becerilerinin gelişimi;

Yürümek için bebeğinizin denge, koordinasyon, ayağa kalkma ve vücut ağırlığını bir bacağından diğerine aktarabilme gibi birçok beceriyi geliştirmesi gerekir.

Bebeğinizin geliştirdiği her yeni beceri, bebeğinizin öğrendiği önceki becerilerin üzerine inşa edilir. Bebeğiniz büyüdükçe, öğrendikleri beceriler giderek daha karmaşık hale gelir.

Bebeğiniz emekleyerek ve ayağa kalkmak için dikilirken ve mobilya parçaları arasında gezinirken, kas gücü oluşturmaktadır. Ardından yürümek ve daha sonra koşmak için gerekli olan denge ve koordinasyon gibi becerileri bu esnada geliştirmektedirler. Tüm bu aktiviteler aynı zamanda kaslarını ve dengelerini güçlendirmeye yardımcı olur. 

Bebeğimin yürümeyi öğrenmesi için ne yapabilirim?

Destekleyici bir fiziksel ve sosyal ortam ve yürüyüş pratiği yapma fırsatları sağlayarak yardımcı olabilirsiniz.

İşte bu aşamada bebeğinize yardımcı olmak için bazı genel ipuçları:

Birlikte oynayın – çocuğunuz keşfederken yanında veya yakınında olmak, kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olur ve yürümek için güvenlerini geliştirir.

Bağımsız yürümeyi teşvik edin – aktif olmak ve hareket etmek çocuğunuzun kas gücünü ve duruşunu geliştirir, bu da çocuğunuzun yürümede daha iyi olmasına yardımcı olur.

Kendinizi bebeğinizden yaklaşık iki metre uzağa konumlandırarak ve onu size yürümeye teşvik ederek başlayabilirsiniz. Bunu başardıklarında, mesafeyi artırabilirsiniz.

Onları bir oyuncak bebek arabası veya arabayı itmeye teşvik edebilirsiniz. Etrafta dolaşmaya güvendiklerinde, üzerinde veya çevresinde yürümek için yumuşak minderler veya köpük şekillerle bir engel parkuru oluşturabilirsiniz.

Evinizi güvenli hale getirin – bebeğiniz evde daha fazla hareket etmeye başladığında, etrafındaki alanı güvenli tutmak, kaza olmamasını sağlar ve yürümek ve keşfetmek için birçok fırsat yaratır.