Bebeklerin Uykusu ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Bebeğiniz doğduktan sonra veya doğmadan önce özellikle çevrenizden sürekli olarak bebekler hakkında çeşitli bilgiler edineceksiniz. Bu bilgilerin pek çoğu tecrübe kaynaklı olsa da inanın ki bazıları sadece bir urafeden ibarettir. Hatta bazı yanlış bilgiler o denli yayılmıştır ki pek çok anne tarafından doğru kabul edilmekte daha doğrusu zannedilmektedir. Bu doğru bilinen yanlışların birçoğu ise ilk başlarda tüm aileler için kabusa dönüşen ve tüm dengeleri alt üst eden uyku düzeni ile ilgilidir. Peki nedir bu doğru zannedilen yanlışlar ya da efsaneler? 

1.Bebeklerin İyi Uyumayı Öğrenmesi Aylar Alır

Bu olay eğer siz doğru taktikleri uygularsanız sadece birkaç hafta sürecektir. Aylar sürmesi hem sizin için hem çocuğunuz için bir işkenceye dönüşebilir. Kundaklama ve bebeklerin uyumasını kolaylaştıran “beyaz gürültü “gibi taktikleri kullanırsanız sizin için daha rahat olacaktır.

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!

2.Bebeklerin Uyurken Tamamen Sessizliğe İhtiyacı Vardır

Aslında bu bilgi de doğru değil. Çünkü bebek 9 ay boyunca rahim içindeyken gürültülü bir yerdeydi. O yüzden ses ile uyumaya alışık durumdalar. Hatta bazı bebeklerin sadece sesli ortamlarda uyuyabildiğini fark etmişsinizdir.

3.Bebeğinizi Her Gece Sallamak Bağımlılık Yaratır

Bu doğru bir bilgi ama aslında zararlı bir bilgi değil. Aslında hepimizin uyumadan önce belli başlı ritüellerimiz alışkanlıklarımız mevcut. Özel yastıklar, ışığın açık kalması, belki yaz kış demeden kalın yorganlar kullanmak. Bu da bebeğiniz için bir alışkanlık ve uyuması için bir kolaylık olabilir.

Zaten anne karnında bulunduğu sürece sürekli sallanan ve hareket halinde oldukları bir yerde oldukları için bunu sevmemelerini beklemek tuhaf olurdu. 

4.Uyuyan Bir Bebeği Uyandırmayın 

Elbette bebeğinizi nedensiz yere uyandırmanın bir anlamı yok. Bebeğinizi uyurken mutlaka uyandırmanız gereken durumlar olacaktır. Bu sayede hıçkırık ya da nefes almada sıkıntı olması gibi durumlardan kurtulabilir.

5.Bebekler Kendi Odalarında Uyumalı

Böyle bir adım atmak için acele etmenize gerek yok. Büyümesi için yeterince zamanı olacak. Bebeğinizi erkenden ayrı odaya koymak sizler için de bakımı açısından da yorucu olacaktır.

6.6. Aya Kadar Çoğu Bebek Gece Kesintisiz Uyur

6 aylık olduğunda bebeklerin yarısı hala gece uykularında en azından bir kere uyanırlar ama bebeğiniz zamanla kendi kendine sakinleşmeyi öğrendiğinde uykusundan uyandıktan sonra rahatlıkla tekrar uykuya dalacaktır.

7.Bebekler Aileye Uyum Sağlamalı Aileler Bebeğe Değil

Söz dinlemeyen ve hatta bu sözü anlamayan bir varlığı bu şekilde eğitebileceğinize inanıyorsanız çok doğru yoldasınız demektir. Ama öyle düşünmüyorsanız ne demek istediğimizi anlamış olmalısınız. Bebeğiniz için ilk yapmanız gereken şey güven duygusunu oluşturmaktır. İlk 9 ayda bunu daha rahat başarabilirsiniz. 

8.Gündüzleri Bebekleri Uyanık Tutmak Gece Uyumasını Sağlar

Ne kadar mantıklı gibi gözükse de aslında yanlış bir düşünce. Bu yaptığınız işlem bebeğiniz için ters tepecektir. Onu yorgun ve uykuyla savaşır bir duruma sokuyorsunuz ama gün boyunca uyuyan bebekler daha dengeli bir bünyeye sahiptirler.