Bebeklere ve Küçük Çocuklara Verilmemesi Gereken Yiyecekler

Tuzlu Yiyecekler

Bebekler, böbrek sağlığı için fazla tuz tüketmemelidir. Bebeğinizin yemeğine veya pişirme suyuna tuz eklemeyin ve genellikle tuz oranı yüksek olduğundan bebeklerin yemeklerinde et suyu kullanmaktan mutlaka kaçının.

Bebeğiniz ve küçük yaştaki çocuklar için aşağıda belirttiğimiz yiyecekleri vermekten kaçının;

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!

  • Sosisler
  • İlave tuz ile cips
  • Kraker
  • Cips
  • Hazır yiyecekler
  • Paket servis yiyecekler

Şekerli yiyecekler

Bebeğinizin şekere ihtiyacı yoktur.

Şekerli atıştırmalıklardan ve içecekleri (meyve suyu ve diğer meyve içecekleri dahil) bebeğinize ya da küçük çocuğunuza vermekten kaçının. Çocuğunuzun, şekerli yiyeceklerin tüketmesinin önüne geçerek, diş çürümesini önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

Doymuş yağ içeriği olan besinler

Çocuğunuza cips, bisküvi ve kek gibi doymuş yağ oranı yüksek yiyecekler vermeyin.  Beslenme etiketlerini kontrol etmek, doymuş yağ oranı daha düşük yiyecekleri tercih etmelisiniz.

Bal

Bazen bal, bebeğin bağırsaklarında toksin üretebilen ve çok ciddi bir hastalık olan bebek botulizm’e (Clostridium botulinum bakterisinin ürettiği toksinden kaynaklanan bir zehirlenme türü)yol açan bakteriler içerir.

Çocuğunuza 1 yaşına gelene kadar bal vermeyin. Bal bir şekerdir, bu nedenle ondan kaçınmak diş çürümelerini önlemeye de yardımcı olacaktır.

Bütün fındık ve fıstık

5 yaşından küçük çocuklara bütün kuruyemişler ve fıstıklar, onları boğabilecekleri için verilmemelidir. Ezilmiş, öğütülmüş fındık veya fıstık ezmesi olduğu sürece, bebeğinize yaklaşık 6 aylıktan itibaren fındık ve fıstık verebilirsiniz. Ailenizde gıda alerjisi veya diğer alerji geçmişi varsa, fındık ve fıstıkları çocuğunuza vermeden önce doktorunuzla konuşun.

Jöle küpleri

Jöle küpleri bebekler ve küçük çocuklar için boğulma tehlikesi oluşturabilir. Bu nedenle bu gibi boğulma tehlikesi oluşturabilecek, şeker oranı da yüksek olan atıştırmalıkları bebeğinize vermekten kaçının.

Kabuklu deniz ürünleri

Midye, istiridye gibi çiğ veya hafif pişmiş kabuklu deniz ürünleri gıda zehirlenmesi riskini artırabilir, bu nedenle bebeklere vermemek en iyisidir.

Balıklar

Bazı balıkları bebeğinize vermeyin, kılıç balığı gibi bu tür balıklardaki cıva miktarı bebeğin sinir sisteminin gelişimini etkileyebilir.