Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

Bebekler çok uyuyor gibi görünüyor, değil mi? Basit bir hayatları var ve uyku bunun önemli bir parçası. Keşke bebeklerde uykuyu anlamak bu kadar basit olsa… Bebeklerde uykuyu anlamak söz konusu olduğunda bu yazı ihtiyacınızı karşılamakta yeterli olacaktır. Yazımızın devamında, bebeklerde uyku ve uyku düzeni ile ilgili konuları gün yüzüne çıkartıyoruz. Okumaya devam ediniz.

Bebeğinizin Neden Uykuya İhtiyacı Var?

Basitçe açıklamak gerekirse, bebeğinizin uykuya ihtiyacı var çünkü bu yaşta vücutları sürekli değişiyor ve yetişkinlere benzer şekilde, vücut yenilenme, büyüme ve iyileşmeyi gibi durumları en iyi uyku durumunda yapar. 

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!

Bebeğiniz gelişimini, büyümesini ve günlük hayatta edindiği bilgileri öğrenmesini uyku durumda yapmaktadır. Ek olarak, bebeğinizin yetişkinlere oranlara daha fazla REM uykusuna ihtiyacı var çünkü öğrendikleri her şeyi işlemek zorundalar. Küçük beyinleri sürekli olarak edindikleri yeni bilgilerle dolar ve bu bilgileri akılda tutmak, işlemek için uyumak zorundadırlar. Bu durum, bebeğinizin neden sık sık kestirmesi gerektiğini de açıklamaktadır.

Bebeklerde uyku düzeni sağlamak

Öncelikle bebeğinizin bir uyku rutini olması gerekiyor ve uyku saatleri de kesin olarak belirlenmiş olması gerekmekte. Bu, bebeği uyuturken yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Bebeğin uyuması gereken saatten 30 dakika önce, ışıkları tamamen kapatmalı ve onunla yumuşak bir şekilde konuşmalısınız. Bebeğin iyice dinlenmesi ve sağlıklı bir uyku alışkanlığı geliştirmesi için bu rutine bağlı kalmaya özen göstermelisiniz.

Bebeğinizin uyuması için onu yürütmek, sallamak, biraz da olsa yorulacağı aktivitelerde olmasını sağlamak veya onu sakinleştirmenizi içeren herhangi bir şey yapmanız, bebeğinizin uykuya kolayca dalması için yerinde olacaktır. Yenidoğanların uyuması için yatıştırılmaya ihtiyacı vardır ancak 4 haftayı geçtikten sonra yatıştırıcı yöntemlere güvenmemelisiniz çünkü bebek her seferinde bu rutinleri sizden bekleyecektir.

Bebeğinizi emzirmek onu uyutmanın iyi bir yoludur çünkü onlar için çok rahatlatıcı ve sakinleştiricidir. Çeşitli araştırmalara göre emzirme, bebeği rahatlatır ve uyumasına çok yardımcı olur. Bebeğin emzirilirken uyutulması yoğun bir şekilde tartışılan bir konudur, ancak sizin ve bebeğiniz için işe yarıyorsa kesinlikle yapmalısınız çünkü bu çok doğal ve içgüdüsel bir şeydir.