Bebeklerde İlk 6 Ay Gelişimi

Bebeğinizle 6. aya yaklaşırken, dünyaya geleli yarım yıl olduğuna inanmak muhtemelen zor. Son birkaç ayda daha hızlı büyüdüğünü ve geliştiğini gözlemlediniz. Bu dönemde bebeğiniz sadece gülmekle kalmayacak, aynı zamanda desteksiz oturabilecek ve katı yiyecekler için hazır olduğunu göreceksiniz. 

Emekleme çalışmalarının ilk kez görülebileceği 6 aylık bebek gelişimi döneminde bebek, yüzükoyun yatar pozisyondayken vücudunu kaldırabilir, başını ve vücudunu istediği yöne döndürebilir. Kolları üzerinde vücudunu bir süre tutabilir. Bu dönemde bebekler, ebeveynlerine ve sık gördüğü diğer aile üyelerine gülücükler atarak onların ilgisini çekmeye çalışırken, yabancılara dik bakışlar atabilir ya da ağlayarak tepki verebilir. Çıkardığı hecelerle iletişim kuran bebeğin, bu dönemde en sevdiği aktivitelerden biri oyun oynamaktır. Bu ay bebeğin ilk dişini çıkarması da beklenir. 

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!

Kendi kişiliğiyle ilgili ilk ipuçlarının görülebileceği bu dönemde bebek, çevresindeki insanlardan bağımsız olduğunu, onlarla iletişim ve etkileşim kurabileceğinin farkına varır. Hareketlerinin artmasıyla birlikte ilerleyen aylarda bu gelişim daha da hız kazanır. Anıları ve hafızası oluşan bebeğin, hoşuna giden ve gitmeyen şeyleri hatırlaması, bunun sonucunda gördüğü objelere karşı tepki verdiği gözlenebilir. 

Zihinsel gelişiminin de ilerlemesiyle birlikte bebek, önceki aylara kıyasla etrafında olup biteni çok daha iyi algılar ve merak eder. Bu dönemde karşısındakinin duygularını, mimiklerine bakarak anlamlandırmaya çalışır. Etrafında olup biteni gözlemlemekten keyif alır. Örneğin anne ya da babasını çamaşır toplarken, sofrayı kurarken izlemek hoşuna gider.