Bebekler Ne Zaman Oturmaya Başlar?

Bebekler için oturmak kolay bir şey gibi görünebilir, ancak gelişmekte olan bir bebek için zor olabilir. Bebeğiniz için dik ve desteksiz oturmaları zaman ve egzersiz gerektirir. 

Peki, sizin yardımınız olmadan bebeğinizin oturmasına nasıl sağlamalısınız? Yazımızın devamında bebeğinizin kendi kendine oturması için geçmesi gereken zaman ve yapmanız gereken bazı ipuçlarına ulaşabilirsiniz.

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!

Bebekler Ne Zaman Oturmaya Başlar?

Bebeğin hayatının ilk birkaç ayında sadece karın üstü veya sırt üstü yatabilecekler. 4-6 ay civarında bebek destekle oturmaya başlayabilir. Bu aylarda otururken sizden, bir yastıktan veya oturmalarına yardımcı olabilecek başka herhangi bir şeyden yardıma ihtiyaç duyacakları anlamına gelir. Bunun nedeni, baş ve boyun kaslarının tam gelişmemesi ve desteğe ihtiyaç duymasıdır. Bu aylarında bebeklerin başları sadece hafifçe geriye düşebileceğini bilmeniz ve bebeğinizin yakınınızda olması önemli olacaktır. Bebek destekle oturabildiğinde, bu katı yiyeceklere başlamaya hazır olabileceğinin bir işaretidir (elbette, bunu önce bir sağlık uzmanına danışmanızda fayda olacaktır)

6 ay civarında bebek desteksiz oturmaya başlar. Bu durum sırt, üst vücut ve boyun kaslarının gelişimine bağlıdır. Bebek oturmasına yardım etmek için ellerini kullanabilir, ancak bu yine de kendi kendilerine destek oldukları için yardımsız olarak kabul edilir. 

7-9 aya kadar bebek düzenli olarak desteksiz oturabilmelidir. Bu aylarda otururken düşmeden oyuncağa uzanabilmektedirler. Kendilerini yukarı itmeye başlayabilirler ve karınlarından ya da arkadan oturma pozisyonuna geçebilirler. 

Bir yaşına kadar bebekler, yeterince güçlü olabilecek ve kendi başına oturma pozisyonuna geçebilecektir. Bu aylar bebeğiniz için aynı zamanda ilk adımlarını attığı dönemdir – yazımızda da belirttiğimiz gibi bebeğiniz için destekli oturmayı öğrenmek uzun bir süreç olabilir.