Bebekler Hakkında Bilmediğiniz İlginç Gerçekler

Size, bebeklerin tam olarak ne yaptıklarının farkında olduğunu söylesek, muhtemelen şu anda şaşkınlık geçirirdiniz ama gerçek bu! Sevimli olmak, yeni doğan bebeğinizin sahip olduğu tek şey değildir. Ayrıca, eline geçirdiği nesneleri ağzına almak dışında etkileyici bir dizi nitelik ve beceriye sahiptir. Evet, bebekler biraz çaresiz, kendilerine bakmaktan aciz görünebilirler ama bebekler, çok da farkında olmadan yetişkinler kadar iyi duyar, görür ve koklar. 

Bebekler ile ilgili daha şaşırtıcı ve tuhaf gerçekleri öğrenmek için aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!

Bebeklerin Dizkapağı Yoktur

Bebekler diz kapağı olmadan doğarlar. Evet, doğru okudunuz. Bebeklerin diz kapaklarına benzeyen bir kıkırdak yapısı vardır. Bu kıkırdaklar, bebekler tam olarak altı aylık olana kadar gelişmezler.

Bebekler, Ağızlarıyla Keşfederler

Bebekler, en hassas dokunma reseptörleri ağızlarının içinde ve çevresinde olmak üzere, etrafındakileri keşfetmek için dokunma duyularını kullanırlar. Bebeklerin ağız bölgesi çok hassastır. Bu yüzden her şeyi ağızlarına atarlar. Bebekler, 3 ila 5 aylıkken nesnelere ulaşmaya ve yakalamaya başlarlar ve ardından nesneleri doğrudan ağızlarına koymaları takip eder.

Yeni Doğan Bebekler Gözyaşı Üretmez

Bebekler istedikleri veya ihtiyaç duydukları şey için ağlarlar ancak ağladıklarında gözyaşı üretmezler. Bunun nedeni, doğumdan 2-3 hafta sonrasına kadar gözyaşı bezleri ve kanalları tam olarak gelişmemiş olmasıdır. Bebekler, gözlerini sağlıklı tutmak için yeterli nem üretirler ancak birkaç haftaya kadar düzgün gözyaşı dökemezler.

Bebeklerin 300 Kemiği Vardır

Bebekler, yetişkinlere göre neredeyse %50 daha fazla, 300 kemikle doğarlar. Bebeklerin büyüme sırasında kemikleri birleşerek ve daha sonra yetişkinler gibi 206 kemiğe evrilirler. Örneğin, bebeğin kafatasının doğum sırasında, bebeğin dışarı çıkmasına yardımcı olmak için birbiriyle örtüşen birkaç kemiği vardır. Bebeklerin kafasında da bıngıldak adı verilen çok yumuşak bir nokta vardır. Kafatası tamamen büyümeden önce, yumuşak ve hassas bir alandır.

Doğum Lekeleri Anormallik Değil, Bir Sonuçtur

Doğum lekesi bir anormallik değildir. Aslında bu normaldir ve yaklaşık %80 bebek doğum lekesi ile doğar. Doğum lekesi çok çeşitli şekil, renk ve boyutlarda olabilir. Farklı nedenlere bağlı olarak farklı doğum lekeleri oluşur. Ancak genellikle fazladan pigment üreten hücrelerden veya normal şekilde gelişmemiş kan damarlarından kaynaklanırlar. Bazı doğum lekeleri doğumdan birkaç gün veya hafta sonrasında kaybolabilir.

Yeni Doğan Bebekler Bizim Kadar İyi Duyar, Koklar ve Görür

Yeni doğan bebekler, bir yetişkin kadar iyi duyabilir. Sesin şiddetinin az ya da fazla olmasından bağımsız olarak, bebekler çevresine adapte olma aşamasında hemen hemen her şeye irkilebilirler. Bebekler, annesinin sesini sadece bir heceden tanıyabilir. Şaşırtıcı bir gerçek, yeni doğan bebekler annelerinin sesini doğumda tanıyabilmeleridir. Bebek doğduğunda orta kulak sıvıyla dolu olduğundan işitme gücü %100 değildir ve bu da işitmeyi biraz bozar. Tanıdıkları tek ses annelerinin sesidir.

Bu aşamada bebeklerin koku alma duyusu bile yükselir. Ama görme yetenekleri çok parlak değildir. Yeni doğan bebekler miyoptur. Görüşleri, nesneleri ve insanları yakındayken net görmelerini sağlar.