Bebek Bezi Seçimi Yapılırken Nelere Dikkate Edilmeli?

İlk defa anne baba olacak çiftler, yeni doğacak olan bebekleri için her şeyin en iyisini istedikleri gibi yenidoğan bebek bezi seçiminde de hassas davranmaktadırlar. Bebek daha dünyaya gelmeden bez alışverişleri yapılmaktadır.

Doğru bebek bezi seçerken, anne ve babaların dikkat etmesi gereken en önemli nokta, boy ve kiloya uygun bez tercihi yapmaktır. Örneğin, bebeğin kilosu 6 kg, bez poşetinde 3 ile 6 kg arasında bir aralık belirlenmişse, bir üst beden tercih edilmelidir. Aksi halde, bezde bulunan lastikler bebeği sıkarak hareket etmesine engel olur ve cildine zarar verebilir.

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!

Bebek bezi seçimi konusu, bebeğiniz için en doğru bezi ararken seçeneklerin içinde kaybolduğunuz bir hale gelmektedir. Bebek bezi markaları içinde emicilik, rahatlık ve uyum açısından bebeğinize en uygun olanın hangisi olduğunu, denemeden bilmeniz maalesef mümkün değildir. Toplu olarak almadan önce farklı bebek bezi deneyerek bebeğinize en uygun olanını bulmanız sonrasında toplu satın alım gerçekleştirmek daha uygun olacaktır.

Peki Bebek Bezi Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Boy ve Kiloya Uygun Bez

Kullanılacak bezin bebeğin boyuna ve kilosuna uygun olması, bebeğin konforlu hissetmesi için en önemli özelliklerdendir. Bebeği sıkacak dar bezler, hareket kabiliyetini sınırlandırırken bol gelen bezlerin de rahat olacağını düşünmek yanlış olur. Bebeğin bedeninden büyük olan bezler sızıntıya sebep olarak rahatsızlık hissini arttıracak, anneye de fazladan iş çıkaracaktır. Bebeğin tam bedeninde bir bez seçmek, kusursuz rahatlık için birinci öncelik olmalıdır.

Yüksek Emicilik Gücüne Sahip Olmalı

Bebek bezi seçerken emiciliğin de kuruluk kadar önemli bir detay olduğunu bilmek gerekir. Bezin kuru olabilmesi için önce bezin yüksek emicilik performansı göstermesi gerekir.

Emme Gücü Nasıl?

Bezlerin dış yapıları birbirine çok benzemesine rağmen asıl sıvıyı emip içinde barındıran bezin iç kısmı bebek bezlerinin emme gücünü belirler. Emme gücü yüksek olan bez, bebeğinizin altının daha uzun süre kuru kalmasını sağlayarak, sizin de daha uzun sürede bez değiştirmenize imkan tanır. Bu açıdan hem sağlıklı hem ekonomik bir tercihtir. Hiçbir bebek bezi bebeğinizin 6-7 saatlik ihtiyacını karşılamaz. İdeal olarak bir bebek bezi yeni doğan çocuklarda 2-3 saatte bir, daha sonrasında 3-4 saatte bir değiştirilmelidir.

Cilt ile Uyumluluk

Hassas ciltli bebeğinize doğrudan temas eden bezin, bu hassasiyete karşı duyarlı olması oldukça önemlidir. Bu yüzden bez seçiminde yumuşak, pamuklu ve nefes alan yüzeylerin tercih edilmesi önerilir. Ayrıca bezin sıvıyı tamamen emip içine hapsetmesi de oldukça önemlidir. Böylelikle bebeğinizin cildi ekstra nemli kalmayacak ve tahriş olmayacaktır. Ancak bebeğinizin ekstra hassas cilde sahip olması zaman zaman organik bez kullanımını da gerektirebilir. Bu durumda yıkanabilir, tamamen pamuklu organik bezleri tercih edebilirsiniz.

Ve son olarak Ergonomik mi?

Bebeğin kilosuna, boyuna ve bacak yapısına uygun olarak üretilen bezlerde hem bebek rahat eder hem de sızma riski en aza indirilmiş olur. Bu kural yan bantlar için de geçerlidir. Kaliteli yan bantlar tekrar tekrar açılıp kapatılabilmelidir.