Bebeğinizle Konuşmanın, Onun Zihinsel Gelişimi İçin Önemi

Bebeğinizle oynarken ya da bezlerini değiştirirken onlarla konuşabilirsiniz. Uyumaları için onları sallarken onlara şarkı söyleyebilirsiniz. Mutlu bir şekilde mırıldandıklarında ve guruldadıklarında, bu seslerde onlara eşlik edin. Onlarla bu şekilde konuşmanız, eğlenceli ve aynı zamanda onların gelişimi için çok önemlidir.

Bebeklerin genç beyinleri, ilk sözcüklerini söylerken kullanacakları sesleri, tonları ve kelimeleri sizden duyacaklarıyla şekillenir, duyduklarını anında emer ve özümserler. Onların gelişiminde ve konuşmalarında büyük bir rol oynadığınızı unutmayın. Kendileriyle konuşan ebeveynleri olan çocuklar, genellikle kendileriyle konuşulmayan çocuklara göre daha güçlü dil ve konuşma becerileri geliştirme eğiliminde olduklarını unutmayın.

Küçük çocuğunuzla konuşmanın en iyi yolu konuşmanızı şarkı nidasıyla yapmanızdır. Bu tür konuşmalar hem bebeğiniz için eğlenceli ve keyifli olurken hem de çocuğunuzun dil gelişimini hızlandırmaktadır.

Bebeğinizle Konuşmanız, Onun Beyni İçin Neden İyidir?

Bebekler, normal yetişkin konuşmalarına göre bebek konuşmasına daha fazla dikkat etme ve daha hevesle yanıt verme eğilimindedir. Sesinizin şakacı, abartılı ve tiz tonu; küçük çocuğunuzun zihnini aydınlatır ve dikkatini size vermesini sağlar.

Beyinlerinin fiziksel gelişiminin yüzde sekseni bebeğinizin ilk 3 yıllarında gerçekleşir. Beyinleri büyüdükçe, düşünmek, öğrenmek ve bilgiyi işlemek için ihtiyaç duyduğu bağlantıları da oluşturur. Sinaps adı verilen bu bağlantılar, ilk birkaç yılda saniyede yaklaşık 700 adet oluşur ve bu nedenle onunla bu süreçte iletişim halinde olmanız, beyin gelişimi için çok önemli olacaktır.

Bebeğinizle konuşmak, beyninin dili yöneten kısmındaki önemli sinapsları harekete geçirir. Ne kadar çok kelime duyarlarsa, bu zihinsel bağlantılar(sinapslar) o kadar güçlenir. Bu süreç, çocuğunuzun gelecekteki dil becerilerini ve genel olarak öğrenme yeteneklerini güçlendirebilir.

2 yaşına kadar ebeveynleri tarafından daha fazla konuşmaya maruz kalan bebekler, akranlarından daha fazla kelime bilirler. Küçük çocuğunuzun sizden en fazla faydayı elde etmesi için, belirteceğimiz hususlara dikkat etmelisiniz:

– Onlarla sık sık konuşun. Konuşkan ebeveynler konuşkan çocuklara sahip olma eğilimindedir.
– Bebeğinizle biraz yalnız zaman geçirin. Bebekle konuşulası, ebeveyn ve çocuk arasında bire bir olduğunda, etrafta başka yetişkin veya çocuk yokken en faydalıdır.
– Bebeğiniz sizinle konuşmaya çalıştığında, sözünü kesmeyin veya başka yere bakmayın. Onları dinlemeyi önemsediğinizi bilmeleri gerekir.
– Çocuğunuzun gözlerinin içine bakın. Size doğru baktıklarında konuşmaya daha iyi yanıt verirler.
– Biraz yetişkin konuşması da yapabilirsiniz çünkü bebeğinizin günlük konuşmalarda kelimelerin kulağa nasıl geldiğini duymaya ihtiyacı vardır.
– Çocuğunuz gelişip olgunlaştıkça, onunla konuşma şekliniz de öyle olmalıdır.

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!