Bebeğinize Emeklemeyi Öğretmenin Basit Adımları

Çoğu yeni ebeveyn gibi, yeni doğan bebeğinize şaşkınlıkla bakabilir; gülmek, oturmak ve emeklemek gibi beklenen kilometre taşlarını hevesle bekleyebilirsiniz. Şu anda bebeğiniz asla hareketli olmayacak gibi görünebilir. Gerçek şu ki, siz farkına bile varmadan mobilyalara tırmanacaklar ve kapıların kilidini açacaklar.

Neyse ki bebeğinize emeklemeyi öğretmenize gerek yok. Bu, bebeğiniz hazır olduğunda gerçekleşen doğal bir gelişimsel dönüm noktasıdır. Yine de bebeğinizi hareket etmeye teşvik etmek için yapabileceğiniz birkaç şey var. Ve tabii ki, bebeğinizin kaba motor becerilerinin yolunda gittiğinden emin olmak için arayabileceğiniz şeyler de var.

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!

 

Bebeğimin Emeklemeyi Öğrenmesine Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Bebeklerin doğuştan hareket etme arzusu olduğundan, emeklemeyi öğrenmelerine yardımcı olmak, öğretmekten çok ihtiyaç duydukları becerileri uygulama fırsatı vermekle ilgilidir. İşte bebeğinizin emeklemeyi öğrenmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz beş şey.

Bebeğinize Yeterli Karın Üstü Yatması için Zaman Verin

Bebeklerin her zaman sırt üstü yatarken, uyanık olduğu zamanlarda onlara biraz yüz üstü yatmaları için zaman vermek iyidir. Bebeğiniz karnı üzerinde yatarak zaman geçirdiğinde, başını yerden kaldırmaya çalışır, bu da gövdesini ve sırtını güçlendirir ve uzuvlarını serbestçe hareket ettirir. Bu aktivitelerin her ikisi de emeklemek için ihtiyaç duyacakları kasları oluşturmaya yardımcı olur.

Bazı bebekler özellikle ilk başta yüz üstü yatmaktan hoşlanmazlar. Küçük çocuğunuz çığlık atarsa ​​veya itiraz ederse, bunu yalnızca kısa aralıklarla ve her seferinde yalnızca birkaç dakika için yapmayı deneyin. Ayrıca, yanlar, sırt ve karın dahil olmak üzere farklı pozisyonlarda birkaç dakika vererek yerdeki oyun süresini daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Yürüteçler ve Benzeri Gereçlerde Geçirilen Süreyi Azaltın

Yerde çok fazla zaman geçirmeyen bebeklerin emeklemek için ihtiyaç duydukları gücü geliştirmeleri daha uzun sürebilir. Bebek salıncakları, yürüteçler, bebek koltukları bebeğinizi güvenli bir şekilde kapalı tutmanın mükemmel bir yolu olsa da bebeğinize yerde zaman vermek keşfetmeyi ve hareket etmeyi teşvik eder.

Bebeğinize Biraz Daha Fazla Motivasyon Verin

Bebeklerin halihazırda harekete yönelik içgüdüsel bir dürtüsü vardır, ancak onlara ulaşacakları bir şey vererek bunu biraz daha heyecanlı ve motive edici hale getirebilirsiniz.

Karın üstü durdukları sırada en sevdikleri oyuncağı yere koymayı deneyin, ancak oyuncağı ulaşamayacağı bir yere koyun. Bu onların ilgisini çekecek ve hareket etmeye çalışırken üzerinde çalışacakları bir hedef verecektir. Bir başka numara da bebeğinizin önünde yere bir ayna yerleştirmektir. Bebekler aynada yansımalarını gördükçe, bu onları nesneye doğru kaymaya ve sonra yavaş yavaş sürünmeye motive edebilir.

Keşfetmeleri için Rahat Bir Alan Sağlayın

Zeminde ilginç oyuncaklar ve güvenle keşfedebilecekleri şeyler içeren bir alan oluşturun. Halısız bir zemine sahipseniz, bebeğinize uzun kollar ve pantolonlar giydirerek biraz daha hızlı yürümeye başlamasına yardımcı olabilirsiniz. Pürüzsüz yüzeyli giysiler, daha az sürtünmeyle hareket etmelerine yardımcı olacak ve bu da işe koyulmalarını biraz daha kolaylaştıracaktır.

Yere Yatın ve Bebeğinizle Emekleyin

Karın üstü durdukları sırada siz veya büyük bir kardeş yerde onlarla birlikte yere yatarsanız, bebeğiniz daha erken emeklemeye başlayabilir. Gerçek şu ki, bir bebek en sevdiği oyuncağı birkaç adım ötede görse bile, kaymaya veya emeklemeye nasıl başlayacağını bilemeyebilir. Ancak onlara ne yapacaklarını gösterirseniz, hareketinizi taklit edebilir ve nesneye doğru sürünmeye çalışabilirler.

Motor becerilerin çoğu göründüğünden daha karmaşıktır ve emekleme de bir istisna değildir. Hareket etmek bir bebek için oldukça basit bir aktivite gibi görünebilir ancak gerçekte bebeğinizin iki temel yetenek geliştirmesi gerekir. Bir bebeğin önce kollarını ve bacaklarını desteklemek için kas gücü geliştirmesi gerekir. İkincisi, hareketin gerçekleşmesi için uzuvlarının hareketini koordine edebilmeleri gerekir.