Bazı Bebekler Neden Geç Konuşur? Endişe Etmeli misiniz?

Bebekler doğduktan sonraki ilk 6 ayda heceleri çıkartmaya başlar, 1 yaşından sonra yavaş yavaş kelimeleri söylemeye başlar, 1,5 yaşından sonra daha fazla kelime söyleyebilir, 2 yaşına geldiğinde ise kelimeleri birleştirerek söyleyebilir hale gelirler. 

Her zaman maalesef bu durum bu şekilde ilerleyemeyebiliyor. Bazı bebekler daha geç konuşmaya başlarken bazılarının bir sağlık probleminden dolayı konuşamama ihtimalleri var. Peki ne gibi durumlarda bu konu ciddiye alınması gerekir ve neler yapılması gerekir? 

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!

Geç Konuşma Probleminden Ne Zaman Şüphe Edilmeli?

Bebeklerin genellikle ilk 18-30 ay arasında konuşmaya başlaması ve diğer motor fonksiyonlarını kullanabiliyor olması beklenir. Ancak her bebeğin kendine has bir gelişim süreci mevcuttur. Bu yüzden konuşmaya daha erken ya da daha geç başlayabilir. Özellikle erkek bebeklerde konuşma sürecinin kız bebeklere göre daha geç başladığının görülmesi normal bir durumdur. Küçük bir gecikme her zaman dert edilebilecek bir şey değildir. 

Bebeğiniz 24-30 aylık olmasına rağmen hala konuşamıyor ise bazı sıkıntılar söz konusu olabilir, bu ihtimal yüksektir. Bu olay daha fazla devam ederse konuşma ve dil problemi daha da büyüyebilir. Bu problem psikolojik ve sosyal problemlerle birleşerek çok daha karmaşık bir hâl alabilir. Çocuklar ana okul ve kreşlerde kendi yaşıtlarından daha çok öğretmenleriyle konuşuyor ve diğer çocuklarla oyun oynamaktan kaçınıyorsa, kendini ifade etmekte zorlanıyorsa mutlaka uzman bir doktorla görüşülmesi gerekir.

Konuşamama Nedenleri Nelerdir?

Bir çocuk yaşıyla uyumlu beklenen konuşmayı sağlayamıyorsa bu bir “konuşma bozukluğu” olabilir veya “gelişimsel dil gecikmesi” olabilir. Herhangi bir organa bağlı olarak konuşmada bozukluk olmasına “organik konuşma bozukluğu”, herhangi bir organda bozukluk olmadan ortaya çıkan duruma “işlevsel konuşma bozukluğu” denir.

Konuşma sıkıntısının bir diğer nedeni ise konuşmada değil, duymakta sorun yaşamasından dolayı gerçekleşiyor olabilir. Bebekler kelimeleri etrafındaki sesleri dinleyerek öğrenir ve bu şekilde çıkarmaya başlar. Eğer kulakta bir sorun mevcut ise bebek bunu düzgün duyamayacaktır ve bunun için çevresine düzgün bir tepki veremeyecektir.

Bunun dışında bu sorun daha doğmadan önce bile ortaya çıkmış bir rahatsızlık olabilir. Fetüste oluşan metabolik bir rahatsızlık, beyinsel bozukluk veya kas hastalıkları konuşma konusunda bebeğinizin sıkıntı yaşamasına neden olabilir. Bu gibi sorunlar aynı zamanda otizmin de belirtisi olarak görülebilir. Konuşma bozukluğunun erken teşhis edilip, müdahale yapılması sorunların çözülmesini sağlayacaktır. 

Konuşma Sorunu Tedavisinde Ne Yapılmalı?

Eğer sorun sadece konuşmada gecikme ise bunun için konuşma terapisi alınabillir. Konuşma terapisi tedavisi sürecinde çocuğun yakın çevresindeki anne, baba ve kardeşleriyle kurduğu iletişimin doğru yönde yapılandırılmasının yanı sıra gerekli durumlarda konuşma terapisi ve/veya özel eğitim desteğinden faydalanılabilir. Bunun yanı sıra ailelerden istenen, çocukla karşılıklı sık sık konuşmak, çocuğun göz hizasında oyunlar oynamak, çocuğun konuşmayı öğrenmek için aile içinde bir modele ihtiyacı olduğundan bire bir iletişimin olması ve akranlarıyla daha çok vakit geçirmesi önemlidir.