Başarılı Emzirme için İpuçları

Emzirme, anne ve bebeğin birlikte yaşadığı bir süreç, birlikte öğrendiği bir beceridir. Sizin için derlediğimiz aşağıdaki 10 ipucu, emzirme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Bebeğiniz ile Ten Teması Kurun

Dünyaya nazik bir karşılama için bebeğinizi göğsünüzde kucaklayın. Bebeğinizin cildinize temas etmesi vücudunuzun süt üretmeye başlamasına yardımcı olacak ve bebeğinizin beslenme reflekslerini uyandıracaktır. Bu, bebeğinizin daha erken göğsünüzü aramaya başlayacağı ve vücudunuzun daha fazla süt üreteceği anlamına gelir. Bebekler genellikle doğumdan sonraki ilk saat içinde beslenmeye ilgi duyar. İlk emzirmeye kadar bebeğinizle ten teması halinde kalın.

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!

Bebeğinizi doğumdan sonraki ilk günler ve haftalarda elinizden geldiğince cildinize değecek kadar yaklaştırın. Deriden cilde temas şunlara yardımcı olur:

 • Emzirme
 • Bebeğini sıcak tutma
 • Bebeğinizin ağlamasını ve stresini azaltma
 • Bebeğinizin kan şekerini düzenleme
 • Bağ kurma

Bebeğinizi Nasıl Besleyeceksiniz?

Bebeğinizin beslenme isteği için size mutlaka küçük de olsa ipuçları verecektir;

 • Bebeğinizin ağzına veya yanağına dokunduğunuzda yiyecek aramak için başını çevirdiğini ve ağzını açtığını göreceksiniz.
 • Dudak yalama

Ağlamak, gecikmiş bir beslenme yani açlık işaretidir. Ağlayan bir bebeğin beslenmeden önce mutlaka sakinleşmesi gerekmektedir.

 • Rahatça oturun veya uzanın. Destek için yastık kullanmak isteyebilirsiniz. Pek çok emzirme pozisyonu vardır, bu yüzden size uygun olanı bulun. Sezaryen geçirdiyseniz, rahat bir pozisyona geçmek için yardıma ihtiyacınız olabilir.
 • Bebeğinizi yatırın, karnını karnınıza, burnunu meme ucunuza, çenesini göğsünüz ve altını vücudunuza yakın tutun. Bebeğinizin başının arkasını itmeden bebeğinizin boynunu ve omuzlarını sıkıca destekleyin.
 • Sütünüzü elle nasıl sağacağınızı öğrenin. Göğüs ucunuzdaki birkaç damla süt, bebeğinizin beslenmeye başlamasına yardımcı olacaktır.
 • İlk birkaç hafta, emzirirken göğsünüzü elinizle desteklemeniz gerekebilir.
 • Bebeğiniz beslenirken her iki dudak da dışa doğru kıvrılmalıdır. Bebeğinizin önce nazikçe emdiğini, ardından her yutmada bir veya iki emiş ritmi ve dinlenmek için küçük duraklamalarla daha güçlü olduğunu hissedeceksiniz.
 • Bebeğiniz emmeyi bıraktığında veya göğsünüzden çıktığında, diğer göğsünüzü verin.
 • Yeni doğmuş bir bebeğin midesi çok küçüktür ve fazla miktarda süt tutamaz. Bu nedenle göğüslerinizin ürettiği ilk süt (kolostrum) çok konsantredir. Aynı zamanda bebeklerin başlangıçta sık sık beslenmek istemelerinin nedeni de budur.

Saate Değil Bebeğe Dikkat Edin

Beslemeleri saate göre zamanlamak yerine, belirtileri takip ederek bebeğinizin beslenme ihtiyacına göre ayarlayın.

Bebeklerin ilk birkaç haftada sık sık emmesi gerekir: 24 saat içinde en az 8 kez veya daha fazla. Bu, daha fazla süt üretmenize yardımcı olacak ve bebeğinizin ilk günlerinde kaybettiği kiloları geri almasına yardımcı olacaktır. Gece beslemeleri önemlidir. Emzirmeye başlamaya ve vücudunuzun süt üretmeye devam etmesine yardımcı olurlar.

Unutmayın; bazı bebekler çok sayıda kısa beslemeyi tercih ederken, diğerleri daha az, daha uzun emzirmeyi tercih edebilir.

Bebeğinizin Yeterince Anne Sütü Aldığından Emin Olun

Bebeğinizin iyi beslendiğinin bir işareti; 24 saat içinde 6 veya daha fazla ıslak bezinin olması ve sık sık kakası yapmasıdır. Diğer bir işaret ise kilo alımıdır. Pek çok bebek ilk birkaç gününde biraz kilo verir ve yaklaşık iki haftalık olduklarında tekrar kilo alır.

Süt Üretimi

Bebeğiniz ilk haftalarda ne kadar çok emzirirseniz o kadar çok süt üretiminiz artar.

Bebeğiniz ilk aylarında hızla büyüyecek. Bu büyüme hamleleri esnasında bebeğinizin çok acıkacağı ve daha sık beslenmesi gerekeceği günler olacaktır. Bu zamanlarda anne sütünüz değişecek ve bebeğinizin ihtiyacını karşılayacak şekilde artacaktır.

Araştırmalar, anne sütünün bebeklerin yaşamlarının ilk 6 ayında ihtiyaç duydukları tek yiyecek veya içecek olduğunu göstermektedir. Bebeğiniz büyüdükçe sütünüz de değişecektir. Bebeğiniz için doğru miktarda besini almaya devam edecektir.

6 aylıkken bebeklerin anne sütüne ek olarak demir açısından zengin, sağlıklı besinler yemeye başlaması gerekir. Anne sütü hala önemli beslenme ve koruma sağlar, bu nedenle siz ve bebeğiniz istediğiniz kadar emzirmeye devam edin. Pek çok aile, bebekleri iki yaşına gelene kadar emzirir.

Bol Bol Dinlenin

İlk günlerde bebeğiniz uyurken dinlenmeye çalışın. Eşinizden, ailenizden ve arkadaşlarınızdan ev işlerini ve yemeklerini kabul edin veya onlardan yardım isteyin.

Sağlıklı yiyecekler yiyin ve susadığınızda için. Fazla susayabilirsiniz, bu yüzden bebeğiniz her emzirdiğinde bir bardak su içmeye çalışın. 

Her gün eğlenceli bir şeyler yapın. Banyoda rahatlayın, bebeğinizle yürüyüşe çıkın, aileniz ve arkadaşlarınızla iletişim halinde olun.

Göğüsleriniz şişmiş ve ağrılıysa (tıkanmışsa), sütün daha iyi akmasına yardımcı olmak için emzirmeden önce ılık kompres uygulayın ve göğsünüze nazikçe masaj yapın. Emzirme sırasında ve emzirmeden önce biraz süt sağmak, göğüslerinizin daha rahat hissetmesine yardımcı olacaktır. Emzirmeler arasında şişliği azaltmak için göğsünüze soğuk kompres uygulayın.

Sigara, Uyuşturucu, Alkol ve Emzirme

Nikotin, esrar, alkol, ilaçlar ve diğer uyuşturucular anne sütünüze geçer, bu nedenle en güvenli seçim, emziriyorsanız bunları kullanmamaktır.

Bebeğinizin riskini azaltmak için yapabileceğiniz şeyler de var.

Başkalarıyla Konuşun

Emzirmeyle ilgili sorularınız veya endişeleriniz varsa başkalarıyla konuşun. Aşağıdakiler dahil birçok kişi destek ve / veya cesaret verebilir:

 • Anne sütüyle çocuğunu besleyen aile ve arkadaşlar
 • Emziren diğer anneler
 • Sağlık uzmanınız (doktor, hemşire veya ebe)
 • Emzirme danışmanları

Çalışma ve Emzirme

İşe veya okula geri dönmeyi planlasanız bile bebeğiniz sütünüzün tüm faydalarına sahip olabilir.

Emzirme iyice yerleştiğinde, sütü sağabilir ve beslenmesi için bebeğinizin bakıcısına bırakabilirsiniz.

Anne sütü buzdolabında veya dondurucuda saklanabilir.

Dondurulmamışsa, kullanmadan önce şişeyi veya poşeti sıcak musluk suyuna birkaç dakika koyarak sütü ısıtabilirsiniz.

Dondurulmuş anne sütünü birkaç saat buzdolabında bırakarak çözün veya donmuş biberonu / poşeti soğuk akan suyun altına koyun. Çözülmeye başladığında, çözmeyi bitirmek için ılık su akıtın.

Anne sütünü mikrodalgada kullanmayın veya ocakta ısıtmayın, çünkü C Vitamini ve diğer bağışıklık faydalarından bazılarını yok eder. Ayrıca bebeğinizin ağzını yakabilecek sıcaklıkta olabilir.

Bebeğinizin Keyfini Çıkarın

Bebeğinizin tüm duyuları, onları tuttuğunuzda uyarılır. Gülümseyen, konuşan ve kucaklanan bir bebek kendini güvende hissedecektir. Emzirme, bebeğinizin vücudunun büyümesi için besin ve kalori vermekten daha fazlasıdır. Bebeğinizle aranızdaki bağı güçlendirir. Güvenli ve sevgi dolu bir ilişki kurmak için yapabileceğiniz birçok şeyden biridir.

Bebeğiniz büyüdükçe daha az emzirecek ve emzirmeleri daha az zaman alacaktır. Bu, siz ve bebeğiniz istediği sürece emzirmeyi kolaylaştırır.