Anne Sütünü Nasıl Artırabilirsiniz?

Yeterince anne sütü üretip üretmediğinizi merak mı ediyorsunuz? İşte bunu nasıl anlayacağınız ve bebeğiniz doymuyorsa süt üretimini artırmak için ipuçları bu yazımızda.

Emzirmek, yeni anneler için stresli olabilir, özellikle de bebeği mutlu ve sağlıklı tutmaya yetecek kadar anne sütü üretmekten endişeleniyorsanız. Biberonla beslemenin aksine, emzirme “belirsizdir”. Göğüsleriniz şeffaf değildir, bu nedenle ne kadar sütünüz olduğunu ve bebeğinizin ne kadar aldığını/beslendiğini bilemezsiniz. Bu, bazı yeni annelerin şunu merak etmesine ve endişelenmelerine neden olabilir: “Yeterince anne sütü yapıyor muyum?”, “Yeni doğan bebeğimi yeterince besleniyor mu yoksa süt miktarım az mı?”

Svellä® Emzirme Yastığı ile konforlu bir emzirme deneyimi!

Süt Üretimi Nasıl Çalışır?

Hamileliğin 3. ayı gibi erken bir zamanda, göğüsleriniz emzirmeye hazırlanmaya başlar. Süt üretmek için gereken bez dokusunu gelişir ve göğsünüzdeki süt kanallarının sayı artar. İkinci üç aylık dönemin sonunda, vücudunuz emzirebilir hale gelir. Ancak değişiklikler bunlarla bitmiyor.

Bebeğiniz doğduğunda, prolaktin adı verilen bir hormon süt üretimine işaret eder ve başka bir hormon olan oksitosin, göğüslerde küçük kas hücrelerinin büzülmesine neden olarak sütü dışarı iter. Bebeğiniz emzirirken, prolaktin seviyeleriniz artar ve devam eden arz ve talep döngüsünde daha fazla süt üretilir: Bebek göğsünüzden süt alır (talep), göğüsler daha fazla süt üreterek (tedarik) yanıt verir.

Düşük Süt Tedarikine/Üretimine Ne Sebep Olur?

Neyin sütünüzün azalmasına neden olduğu her zaman net değildir. Anne sütü üretimi arz ve talep döngüsünden etkilenirken, araştırmacıların anne sütü üretimini etkileyebilecek veya engelleyebilecek tüm faktörleri anlamak için hala uzun bir yolu var. Bununla birlikte, yeterli talebi sağlamak, başlamak için iyi bir yerdir. 

 • Tamamlayıcı. Menüye mama eklediyseniz, bebeğiniz göğüslerinizden daha az süt alabilir ve bu da göğüslerinizin daha az süt üretmesine neden olabilir.
 • Seyrek beslenmeler. Yeni bir anne için öğünler arasındaki zamanı uzatmak (örneğin dört saate kadar) daha kolay olabilir, ancak göğüslerinizin yeterli miktarda süt üretecek kadar sık ​​uyarılmayacağı anlamına gelebilir. 
 • Kısa beslemeler. Emzirme seanslarını kısa keserseniz (örneğin her göğüste beş dakika), bu bebeğinizin beslenmesinde yeterli olmayacağı gibi, aynı zamanda göğüsleriniz içinde iyi olmaz. Yeterli boşaltma olmazsa, daha fazlasını üretmeye teşvik edilmezler.
 • Emzikler. Bazı bebekler için (ama hepsi değil), emziği emmek için harcanan zaman, memeyi emmek için daha az zaman veya eğilim anlamına gelir. Daha az emmek, daha az süt üretimi demektir.

Bebeğinizin Yeterince Süt Aldığını Gösteren İşaretler

Pompalamadığınız sürece göğsünüzden ne kadar süt çıktığını söylemek zor olsa da, bebeğinizin tamamen doyduğuna dair bazı işaretler vardır.

 • Bebeğiniz kaka yapıyorsa. Büyük, hardal renkli dışkılarla dolu en az üç ila dört çocuk bezini her gün değiştiriyorsanız, bebeğiniz yeterince süt alıyor demektir. Yaklaşık 2 ila 3 aylıkken, günde bir kez kaka yapması hala yeterince süt aldığı anlamına gelir.
 • Bebeğiniz çişini yapıyorsa. Bebeğinizin bezini her değiştirdiğinizde (ilk aylarda günde en az altı kez) ıslaksa, bol miktarda sütünüz var demektir.
 • Bebeğinizin çişi renksizdir. İdrarı açık sarı veya renksizse, bu yeterince su içtiğini ve iyi bir süt kaynağınızın var olduğunu gösterir.
 • Bebeğinizin beslendikten sonraki hali. Doyurucu bir yemekten sonra nasıl hissettiğinizi bilirsiniz: şişmiş ve bazen kestirmeye hazır! Bebeğiniz tam bir emzirmeden sonra çok ağlıyorsa ve telaşlı ise, bu hala aç olduğu anlamına gelebilir. Bununla birlikte, kirli bir bebek bezi, gaz veya kolik gibi açlıkla ilgili olmayan nedenlerden dolayı telaşlı olabileceğini de unutmayın. Genel olarak, eğer bebeğiniz genel olarak aktif, uyanık ve sağlıklıysa, süt yapımı bölümünde endişelenecek bir şeyiniz yoktur.
 • Bebeğiniz kilo alıyor.  Kilo alan bir bebekten daha iyi süt tedarikinin kesin bir belirtisi yoktur. Haftada ortalama 100 ila 200 gram alımı, yeterince süt aldığını gösterir. (Yine de birçok bebeğin doğumdan hemen sonra kilo vereceğini ve ilk 7-10 gün doğum ağırlığının altında kalabileceğini unutmayın.)

Bebeğinizin Yeterince Süt Almıyor Olabileceğine Dair İşaretler

Bir sorunun en net göstergesi kilo alamamaktır. Çoğu bebek doğumdan hemen sonra kilo verirken, zamanında doğmuş bebekler doğumdan sonraki ilk birkaç günde doğum ağırlıklarının yüzde 7’sinden fazlasını vermemelidir. Bununla birlikte, biraz daha fazla kilo kaybı da normal olabilir. Ancak çocuk doktoruna daha erken bir ilk ziyareti garanti eder.

Bebekler 10 günlük ya da daha fazla olduklarında doğum ağırlıklarına dönmeli ve haftada ortalama 100 ila 200 gram almaya başlamalıdır. Bebeğiniz yeterince alamıyorsa veya kilo veriyorsa, bu yeterince süt almadığının bir göstergesidir.

Sütünüzün yeterli olup olmadığını belirlemenin güvenilmez birkaç yolu olduğunu belirtmek gerekir. Bunlar; Göğüslerinizdeki doluluk ya da boşluk hissi, emzirmenin sıklığı ve / veya uzunluğu, bebeğinizin bir emzirme seansından sonra tekrar dolu bir biberonla beslenebileceği gerçeği, sızan süt olmaması veya pompalayabileceğiniz anne sütü miktarı.

Araştırmalar ayrıca, doğumdan hemen sonra yeni doğan bebeklerde geçici kilo kaybının, annelerin yeterince süt üretmediklerini düşünmelerine ve hemen takviye almaya başlamalarına yol açarak anne sütü arzı ve talebi ile ilgili potansiyel bir soruna yol açabileceğini göstermiştir.

Düşük Süt Arzı Konusunda Ne Yapılmalı?

Yeterli süt üretemediğinizden endişeleniyorsanız veya bebeğinizin kilo alması beklenenden daha yavaş ise mümkün olan en kısa sürede sağlık uzmanınız, çocuk doktorunuz veya emzirme uzmanınızla konuşun. Tüm düşük süt tedariki durumları yalnızca talep sorunlarından kaynaklanmasa da bu sizin için geçerli olabilir. Öyleyse, süt üretiminizi artırabilecek adımlar vardır.

Sütünüzü Nasıl Artırabilirsiniz?

 • Bebeğinizin emzirme pozisyonundan ve memenizi doğru tuttuğundan emin olun.
 • Bebeğinizin her beslenmesinde memeyi boşaltmasına izin verin (saate bakmayın; yemeğin ne zaman biteceğine o karar versin).
 • Bebeğinizi talep üzerine besleyin (ilk aylarda her iki ila üç saatte bir). Beslemeler arasında uzun aralıklarla katı bir programa bağlı kalmayın.
 • Bebeğiniz, emzirme sırasında uyuyan bir bebek ise, her birinin yeterli emme süresine sahip olduğundan emin olmak için emzirme sırasında göğüsler arasında ileri geri geçiş yapın.
 • Doktorunuz bebeğinizin kilo almasını ve emzik kullanımını sınırlamasını gerekli görmedikçe mama takviyesi yapmaktan kaçının.
 • Çok yorgun değilseniz, süt üretimini artırmaya yardımcı olabilecek şekilde, beslemeler arasında pompalama seansları yapmayı düşünün. Sadece damlamaları izlemek yerine pompalarken eğlenceli bir şeyler yaparak kendinizi ödüllendirin: Bir podcast dinleyin, en sevdiğiniz şovu izleyin veya zamanın uçup gitmesine yardımcı olmak için ilginç bir roman okuyun.
 • Dinlen ve iyi ye. Yorgun, yetersiz beslenen bir anne, etkili süt üretemez.
 • Bol su tüketin.  

Düşük süt miktarı, emzirmeye yeni başlayan anneler arasında yaygın bir endişedir. Yani endişe ediyorsanız, en azından yalnız değilsiniz. Bebeğinize özen ve sevgi gösterdiğiniz için harika bir anne olduğunuzu bilin. Sevgi süt miktarı ile ölçülemez.