Anne Sütü Neden Önemlidir?

Öncelikle unutmayın ki anne ve bebek arasındaki ilk temel ilişki anne sütü sayesinde oluşmaktadır. Tabii yenidoğan bebeğin besin ihtiyacının tamamını ve beslenmesinin temelini de mucizevi anne sütü oluşturmaktadır. Yeni anne elbette sütünün yeterli olup olmadığı ve bebeğini doğru pozisyonda emzirip emzirmediği gibi çeşitli stresler de yaşar. Sakinlik her zaman annenin aleyhine olacaktır. Doğru bir emzirme deneyimi geçiren annenin sütü artacaktır. Emzirme ritüelinin sakin geçirilmesi bu sebeple son derece önemlidir.

Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF, bebeklerin en az 6 aylık olana kadar anne sütü ile beslenmesini önermektedir. Tabii bu sınır minimum olarak belirtilmektedir. Sonrasında tamamlayıcı gıdalar ile birlikte anne sütü verilmeye devam edilebilir. Bu süreç 2 yaşına kadar sürebilir. Unutmayın; anne sürü her ne kadar bebek için mucizevi bir etki yapsa da annenin sağlığı için de son derece önemlidir. Hem fiziksel hem de duygusal olarak pozitif etkileri kanıtlanmıştır.

Doğumdan hemen sonra, özellikle ilk saatte yapılan emzirme deneyimi anne sütünün temelini oluşturur. Tensel temas da duygusal bağlanmanın ilk adımı olacaktır. Bebekler arama, emme ve kavrama gibi bazı reflekslerle doğarlar, bu sebeple ilk bir saat içerisinde bebek mutlaka meme ile buluşmalıdır. (Bebeklerin özellikle emme refleksinin en kuvvetli olduğu dönem, doğumdan sonraki ilk 2 saattir) İlk saat içerisinde başarılı olunursa sonraki süreç daha kolay olacaktır, daha az sorun yaşanacaktır.

Anne sütü içerdiği zengin besinler ve enfeksiyondan koruyucu faktörlerin yanı sıra bebeklerin fiziksel gelişimi için de önemlidir. Çene kaslarının, yutma fonksiyonlarının ve ağız yapısının gelişimini sağlaması bunların başında gelmektedir. Psikolojik olarak da bebeklerin anne ile sevgi ve güven bağı kurulmasına yardımcı olması nedeniyle önemlidir. Emzirilen bebeklerde alerji, astım, şişmanlık, orta kulak ve üst solunum yolu hastalıkları, ishal ve ani bebek ölümleri, biberonla beslenenlere oranla çok daha az görülmektedir. Anne sütü alan bebeklerin zihinsel gelişimleri de daha iyi olmaktadır.

Anne sütünün diğer avantajları ise şunlardır;
– Anne sütü sterildir, her an verilmeye uygun ısıdadır.
– Her annenin sütü kendi bebeğine özel ve bebeğinin durumuna göre en mükemmel besindir.
– Sindirimi kolaydır.
– Annenin bebeğini emzirmesi, anne-bebek ilişkisini güçlendirir.
– Anne sütü, proteinlerin, yağların, karbonhidratların en mükemmel bileşimini içerir. Bebeğin sıvı ihtiyacını da karşılar, ayrıca su vermeye gerek yoktur.
– Anne sütü içinde bulunan antikorlar, enzimler ve hormonlar, bebekleri enfeksiyon ve hastalıklara karşı korur.
– Emziren anneler normal kilosuna daha çabuk döner.
– Emzirme, meme ve yumurtalık kanseri ve osteoporoz riskini azaltır.
– Emzirme ile hem ailenin hem de devletin yaptığı sağlık harcamaları azalır.
– Bebekler için hayatta en iyi başlangıcın anne sütü olması, sağlıklı gelecek, sağlıklı nesiller demektir.

Annenin doğumdan sonraki ilk 5 gün boyunca ürettiği süt kolostrumdur. Kıvamı koyu ve sarımtıraktır. 5’inci ile 10’uncu gün geçiş sütüdür. Bu dönemde sütün miktarı artar ve göğüsler dolu, sert ve ağır hissedilir. Bu süreç, sütün gelmesi olarak nitelendirilir. Onuncu günden sonra olgu süte geçer.

Anne sütünün yeterli olup olmadığını anlamak için bebeğin kilo takibi, kaka ve çiş sayısı (günde 3-4 kez kaka, 6-8 kez idrar) takibi yapılmalıdır. Bunlar istenilen sayıda ise bebek doyuyor demektir. Yenidoğan bebek kilosuna, emme kapasitesine, susuzluk ve açlık hissine göre değişik miktarlarda emer. 15-20 dakika emdikten sonra sütün yağlı kısmı salınır ve bebekte doygunluk hissi bırakır. Bebek kendiliğinden emmeyi bırakır.

Peki doğru emzirme tekniği için gerekli olanlar nelerdir? Öncelikle emzirme yastığı gibi yardımcı aparatlar olmadan neler yapılmalı, onlara bir göz atalım. Doğru bir emzirme için bebeğin başı ve vücudu aynı doğrultuda, düz bir hat üzerinde olmalıdır. Bebeğin burnu, meme başı hizasında olacak şekilde yüzü memeye bakmalıdır. Anne, bebeği kendi vücuduna yakın tutmalıdır. Bu bebeğin kendisini güvende hissetmesi için faydalı olacaktır. Bebek, başı, omuzları ve poposundan da mutlaka desteklenmelidir. Tabii doğru bir emzirme yastığı seçimi de bu deneyimi doğru şekilde destekleyecek ve hayatınızı kolaylaştıracaktır. Emzirme yastığı seçerken öncelikle doğal ve pamuklu ürünlerden üretilmesi önemlidir. Ergonomik olarak tasarlanması da çeşitli sorunların önüne geçecektir. Piyasadaki tüm emzirme yastıkları bu özelliği sağlamamaktadır. Annenin sırt ağrısı çekmemesi için bu özellik son derece önemlidir. Yine yıkanabilir olması, anneye hareket serbestliği sağlaması da dikkat edilmesi gereken diğer özelliklerdir. Ergonomik tasarımı ve tamamen organik ve doğal malzemelerden üretilen Svellä® Emzirme Yastığı, hem bebeğiniz hem de sizin için sağlıklı, güvenli ve konforlu bir emzirme deneyimi sunar. Svellä® Emzirme Yastığı’nın diğer avantajları için sitemizi inceleyebilirsiniz.